Fotowoltaika

​Ile paneli fotowoltaicznych na 1kW?

Każdy inwestor, zastanawiając się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, zadaje sobie pytanie, ile paneli fotowoltaicznych na 1kW? Daje to możliwość obliczenia kosztu i wielkości całej instalacji. Na taką wielkość potrzebna jest ilość 3 paneli fotowoltaicznych, a ich powierzchnia zajmie 4,5mkw na dachu. Umówmy się, nikt nie montuje takiej instalacji, to tylko wyjściowe wyliczenie jednakże bardzo ważne.

Ile paneli fotowoltaicznych na 4 kW?

Ile paneli fotowoltaicznych na 4 kW? Łatwo to wyliczyć, czytając odpowiedź na pytanie, Ile paneli fotowoltaicznych na 1kW jednak jest to o ile kluczowe pytanie, że 4 kW to moc potrzebna do wytworzenia prądu dla 5-osobowej rodziny. Jest to zatem częsty wybór inwestorów i często zadawane pytanie. Ile paneli potrzeba na taką instalację? Odpowiedź to 12 paneli i wymagana wielkość powierzchni 20mkw. Cena takiego systemu to jakieś 26000zł. Przy czym należy pamiętać, że cena różni się w zależności od wielu czynników. Rodzaju paneli, wielkości instalacji, miejsca instalacji, czy regionu.

fotowoltaika lublin
panele fotowoltaiczne na dachu domu | fot. pixabay.com | cc-0

 

 

 

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego? Przyjmuje się, że od 3 kW do 5 kW to optymalne wartości dla standardowego polskiego gospodarstwa domowego. Odpowiadając na pytanie, ile paneli fotowoltaicznych na 1kW wiemy już, że to 3 panele, zatem dla domu potrzeba 10 – 12 paneli słonecznych i około 18 do 20 mkw na dachu. Pamiętajmy jednak, by wybierać sprawdzonych producentów i panele dobrej jakości. Tylko taki wybór zagwarantuje nam bezawaryjną i wieloletnią pracę ogniw słonecznych.

zobacz również: