Budowa domu

Budowa domu – Czy to się opłaca?

Budowa domów, czy to się opłaca? Działka, projekt, materiały budowlane, koszt zatrudnienia pracowników. Budowa domu wydaje się być bardzo droga i odstrasza potencjalnych inwestorów. Warto zadać sobie pytanie, jak jest w rzeczywistości, czy budowa domu faktycznie jest taka droga i co bardziej się opłaca życie w domu, czy może w mieszkaniu.

Pozornie opcja zamieszkania w bloku może wydawać się bardziej opłacalna, ale do jakich wniosków dojdziemy analizując wszystko krok po kroku? Czynsz, opłaty za wodę za prąd z takimi opłatami musimy mierzyć się w mieszkaniu, którym zarządza spółdzielnia mieszkaniowa. Kiedy przyjdzie do płacenia rachunków okaże się, że co miesiąc będziemy musieli wydać od 600 do 900 złotych w zależności ilości metrów sześciennych, czy kilowatogodzin.

Koparko ładowarka

fot. pixabay.com – koparkoładowarka podczas prac ziemnych przy budowie domu.

Jeżeli uśrednimy ten wynik to wyjdzie nam, że w przeciągu roku wydamy na opłaty 9000 złotych, a to dużo pieniędzy. Czy za tym bardziej opłacalna jest budowa domu? Średniej wielkości dom z własną oczyszczalną, ogrzewany gazem będzie nas kosztować o połowę mniej. Zamiast 9000 rocznie na media wydamy około 4,500 złotych. Co w perspektywie 20, 30, czy 40 jest olbrzymią oszczędnością.

Budowa domów pod klucz Lublin

Co daje nam budowa domu:

  • oszczędność pieniędzy
  • wolność
  • możliwość decydowania

Oczywiście koszt zakupu działki i zbudowania na niej naszego wymarzonego domu będzie znacznie wyższy niż koszt zakupu mieszkania. Różnica może wynieść 100,000 złotych, ale może znacznie więcej. Wszystko zależy od tego jaki metraż będzie miał nasz dom, gdzie będzie wybudowany i przy użyciu jakich materiałów budowlanych. Jeśli okaże się, że podejdziemy do racjonalnie do jego budowy wtedy może okazać się, że różnica pomiędzy mieszkaniem, a domem zwróci się nam po kilkunastu latach mieszkania w domu.

fotowoltaika lublin - nowoczesna budowa domów

fot. pixabay.com – fotowoltaika – panele fotowoltaiczne, to sposób świetny na oszczędności na ogrzewaniu

Zwolennicy mieszkań mogą również wskazać na to, że ich rozwiązanie jest bardziej wygodne. Nie wymaga zaangażowania w sprzątanie, remonty, czy koszenie trawy, bo za to odpowiedzialna jest spółdzielnia, lub wspólnota, natomiast w domu jesteśmy odpowiedzialni za wszystko.

budowa domów - czy to się opłaca

fot. pixup.pl – dach, to jeden z droższych elementów domu, jednak nie warto na nim oszczędzać.

W rzeczywistości tak jest, ale dla jednym będzie to plus, a dla innych minus, ponieważ budowa domu daje nam możliwość decydowania o wszystkich detalach i robienia wszystkiego tak jak nam się podoba z czego zresztą możemy również korzystać po zakończeniu budowy. Przyjęcia, rodzinne obiady, czy grille mają całkiem inny wymiar w domu, niż w przypadku mieszkania, które ogranicza nas do przebywania na określonym metrażu, natomiast dom i działka na, której stoi daje nam znacznie większe możliwości i poczucie wolności, dlatego będzie lepszym rozwiązaniem.

źródła: