Budowa domuMateriały budowlane

Budowa domu krok po kroku – od zera do położenia dachu

Masz spłodzić syna, zasadzić drzewo i zbudować dom. O ile dwa pierwsze zadania nie należą do trudnych, o tyle samodzielna budowa domu krok po kroku to już spore wyzwanie. Dlatego nie jest dla nas specjalnym zaskoczeniem, że często dostajemy od Was zapytania dotyczące planu budowy domu.

Dokumenty, pozwolenia, budowa…

Pierwszym krokiem w kierunku wybudowania domu będzie załatwienie wszystkich formalności, a tych jest sporo. Pozwolenia, wytyczenie działki przez geodetę, projekt domu i garażu, przyszły posiadacz domu już na starcie musi zmierzyć się z całą górą papierów. Po uporaniu się z formalnościami i wyznaczeniu miejsca, w którym ma stać dom przychodzi czas na wykopanie fundamentów. W tym momencie mamy dwie opcje, albo mozolne i długie kopanie szpadlem, albo znacznie szybsze wynajęcie koparki. Sprawny operator pracujący na koparce potrafi wykopać fundamenty domu, wraz z podpiwniczeniem w ciągu kilkunastu godzin.

Oczywiście przy kopaniu ważne jest również umiejętne wywożenie ziemi, tak aby zalegając nie blokowała kolejnych prac podejmowanych na terenie naszej budowy. Następnie przechodzimy do wylewania fundamentów i zabudowy piwnicy. Na te działania również mamy kilka możliwości. Możemy zatrudnić firmę, która wzniesie szalunki i przy pomocy pompy i gruszki z betonem zrobi wszystkie wylewki, co zajmie względnie niewiele czasu. Możemy również działać etapami krok po kroku, wylewać kolejne fragmenty naszego szalunku przy pomocy betoniarek, a następnie wznieść piwnicę używając do tego chociażby bloczków betonowych. Będzie taniej, ale zdecydowanie wolniej.

Etapy w budowie domu:

  • pozwolenia
  • stan zero
  • stan surowy

Kolejnym działaniem, którym musimy się zająć będzie wznoszenie ścian i ścianek działowych. Dodatkowo na tym etapie wylewamy stropy. Wielu inwestorów, na tym etapie prac stara się wziąć jak najwięcej działań na siebie, co pozwoli im na kolejne oszczędności, których raczej nie dokonają przy budowie dachu. Konstrukcja i połać dachu wymagają dużej precyzji i dokładności. Dlatego ich realizację z reguły zleca się doświadczonym dekarzom.

Oczywiście możemy zająć się jej znoszeniem sami, jednak musimy pamiętać, że błędy mogą nas wiele kosztować. Zmarnowanie kilku paczek z gontem bitumicznym, czy źle wykonane wykończenia przy oknach dachowych i kominach sprawią, że będziemy musieli wydać dach znacznie więcej niż pierwotnie zakładaliśmy. Dlatego na tym etapie nie warto bawić się w oszczędności. Budowa domu krok po kroku rozpoczynała się od pozwoleń i wyznaczania działki, teraz mamy już stan surowy, kolejne etapy pracy opiszemy w kolejnym artykule, który już wkrótce będzie dostępny na naszej stronie.

Budowa domu krok po kroku – możemy się już wprowadzać

W pierwszej części tekstu z cyklu Budowa domu krok po kroku opisaliśmy proces od momentu przejścia przez formalności, aż do zbudowania dachu. Teraz czas na kontynuacje naszego cyklu, w której opiszemy sobie kolejne etapy budowy domu.

Instalacje, wykończenie, czas się wprowadzać

Kiedy na naszym domu jest już dach, wtedy czas najwyższy zająć się wszelkiego rodzaju instalacjami. Tych wbrew pozorom jest całkiem sporo. Elektryka, hydraulika, ogrzewanie domu, kanalizacja, kanały wentylacyjne to wszystko będzie wymagać pracy specjalisty. Zdecydowanie większe możliwości do zaoszczędzenia indywidualny inwestor będzie miał przy tynkowaniu i wykonywaniu wylewek za pomocą miksokreta, w tych działaniach potrzebna jest wiedza, umiejętności i doświadczenie, ale również praca fizyczna.

Etapy budowy domu:

  • instalacje
  • wykończenie
  • zamknięcie budowy

Na tym etapie bardzo często realizowane są przewidziane w projekcie schody zewnętrzne, czy werandy, które również nie są bardzo skomplikowane. W tym momencie musimy również pamiętać, że przy odpowiedniej organizacji pracy w szybkim tempie możemy rozpocząć etap potocznie zwany wykończeniówką.

Elewacja domu jednorodzinnego

Płytki, pakiet, czy malowanie to działania, które wykonuje się z uśmiechem na twarzy. Oczywiście nie wynika to z tego, że są one proste, czy tanie, ale przy ich realizacji pojawia się już właściwy wygląd naszego domu, taki jak pierwotnie był zaplanowany. Kończąc etap wykończenia domu często zabieramy się również za wykonanie elewacji. Docieplenie domu, czy garażu nie jest ciężką, czy trudną pracą, dlatego z dużym prawdopodobieństwem poradzi sobie z nim osoba mająca niewielkie pojęcie o branży budowlanej. Po wykonaniu elewacji budowa domu wyraźnie zmierza ku końcowi.

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Kolejnym krokiem, który będziemy musieli wykonać, będzie wykonanie drogi dojazdowej i podjazdu pod garaż. Działania te często są odkładane na później, jednak już pierwsza zima spędzona w nowo wybudowanym domu może nas dobitnie przekonać jak ważny przy mrozie i dużych opadach śniegu jest podjazd. Będąc już na tym etapie prac możemy rozpocząć ostatnie sprawdzanie, czy wszystko jest tak jak być powinno, a później pozostaje nam już tylko wniesienie mebli i sprzątania.

Tym sposobem budowa domu krok po kroku została zrealizowana. Przeszliśmy płynnie od pozwoleń i papierkowej roboty, aż do momentu, w którym możemy się wprowadzać. Oczywiście po wybudowaniu domu i posprzątaniu działki, warto zadbać jeszcze o jej aranżację, ale to już temat na zupełnie inny artykuł niezwiązany bezpośrednio z budową.

serwis okien
fot.pixabay.com cc0