Czym jest więźba dachowa?

Czym jest więźba dachowa? Najprościej rzecz ujmując, jest to szkielet dachu. To na więźbie opiera się cała konstrukcja, ma ona za zadanie przenieść obciążenie z pokrycia dachowego. Jest to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie stosowane podczas wznoszenia dachów w Polsce. Więźba dachowa powinna być wykonana z najwyższej jakości drewna sosnowego lub świerkowego, o wilgotności nie większej niż 15%.

Więźba dachowa – rodzaje

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja będąca jednocześnie zwieńczeniem całej budowy. W budynkach jednorodzinnych najczęściej stosuje się więźbę krokwiową, płatwiowo – kleszczową lub krokwiowo – jętkową. Jeżeli mamy do czynienia z mocno skomplikowanym projektem na rodzaj więźby jaki wybierzemy składa się kilka czynników.

więźba dachowa

fot. 4termo.pl | więźba dachowa – docieplenie elementów poddasza pianką PUR.

Układ, który zostanie zastosowany zależy od poszczególnych elementów oraz ich przekroju, wynikającego z obliczeń wytrzymałościowych, w których uwzględniony jest rozmiar budynku i jego lokalizacja, kąt nachylenia połaci, rodzaj pokrycia oraz ilość i wielkość okien dachowych. Lokalizacja jest o tyle ważna, że wyznacza strefę obciążenia wiatrem, bądź śniegiem.

Ile kosztuje więźba dachowa?

To, ile kosztuje więźba dachowa zależy od kilku czynników. Z pewnością wpływ na cenę ma wielkość dachu, jego skomplikowanie i rodzaj oraz drewno, na jakie się zdecydujemy. Podczas budowy domu, którego dach jest integralną częścią istnieje jedna zasada: im prościej, tym taniej. I tak, więźba płatwiowo – kleszczowa w domu z dachem dwuspadowym, nie przekraczającym 11m szerokości to koszt około 45 – 85zł/m2. Natomiast dach czterospadowy zwiększa koszt więźby do 110zł/m2. Najnowsze dane pokazują, że w Lublinie koszt więźby dachowej w domu z dachem dwuspadowym to od 59 do 65zł/m2 (w 2019r.)


Możliwość komentowania jest wyłączona.