Jakie okna do domu wybrać?

​Mimo że okna to bardzo ważna kwestia podczas budowy domu, mało kto zdaje się zwracać na nie szczególną uwagę. To spory błąd, bo podobnie jak dach, okna zapewniają komfort termiczny, poza tym odpowiadają na wygląd całej nieruchomości. Zatem jakie okna do domu wybrać? Już na samym początku rozważań trzeba zaznaczyć, że za okna o dobrych parametrach i zadowalających właściwościach należy zapłacić nieco więcej, ale jest to w końcu zakup na długie lata.

Rodzaje okien

Okna wymieniamy przeważnie tylko wtedy, gdy ulegną poważnym zniszczeniom, a to zdarza się tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zastanawiając się, jakie okna do domu wybrać rozważamy przeważnie dwie opcje: okna drewniane i okna PCV, czyli plastikowe. Które z nich będą lepsze, czy da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie?

Okna drewniane

Okna drewniane do niedawna kojarzyły się z przestarzałymi konstrukcjami, z czasów PRL-u. Odchodząc w zapomnienie, okna drewniane ustępowały miejsca plastikowym ramom. Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej i okna drewniane przeżywają prawdziwy, renesans wracając do łask. Są również produktem luksusowym, można powiedzieć, że jest to klasa premium. Choć i to może się zmienić, bo różnica w cenie między oknami drewnianymi i plastikowymi wynosi już zaledwie 10 do 15% i maleje z roku na rok. Skupmy się jednak na tym, co tu i teraz, czyli na iście luksusowym i drogim produkcie, jakim są okna drewniane.

Jakie okna do domu? Czy wybrać akurat te i dlaczego?

Estetyka przede wszystkim przemawia za oknami drewnianymi. Wyglądają niezwykle elegancko i stylowo. Dodają do każdego wnętrza ciepła i przytulności oraz odrobiny luksusu. Niezależnie, czy nasz dom będzie tradycyjną konstrukcją z cegły, czy nowoczesnym, oszczędnym i minimalistycznym budynkiem, okna drewniane będą prezentowały się niesamowicie. Pasują do każdej elewacji, idealnie wpisując się również w nowoczesne trendy, które lubią połączenie z naturalnymi materiałami.
Współczynnik przenikania ciepła. Im mniejszy, tym lepsze parametry mają okna. Inwestując w okna drewniane, możemy poczynić spore oszczędności w przyszłości. To bardzo ważny aspekt, gwarantujący komfort termiczny wszystkich domowników. Współczynnik przenikania ciepła mówi nam, jaka ilość energii cieplnej jest w stanie uciec z naszego domu poprzez zamknięte okna. Warto zwrócić na niego szczególną uwagę.

Odporność na uszkodzenia to kolejna zaleta okien drewnianych. Małe uszkodzenia można usunąć nawet domowymi sposobami. Okna drewniane są również odporne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, a dobrze przygotowane drewno nie będzie się odkształcać, ani paczyć.

Zalety, zaletami jest jednak jedna wada, a może niedogodność. Za okna drewniane zapłacimy z pewnością więcej niż za plastikowe. Poza tym drewno wymaga regularnej konserwacji. Owszem, okna są odporne na różnego rodzaju czynniki, jednak jeżeli mają nam służyć przez wiele lat musimy o nie dbać. Wilgoć i promienie słoneczne mają w dłuższej perspektywie destrukcyjny wpływ na drewno. Jeżeli jeszcze nie wiecie, jakie okna do domu wybrać, przejdźmy do okien plastikowych.

Okna PCV

Okna PCV, czyli okna plastikowe to 70% stolarki okiennej w kraju. Są niezwykle popularne i najczęściej wybierane spośród wszystkich rodzajów okien. Zapewne za sprawą dobrego stosunku ceny do jakości. Okna plastikowe nie wymagają również konserwacji, a zatem dodatkowych kosztów. Wystarczy je raz na jakiś czas umyć. Są lekkie, trwałe i łatwe w montażu oraz niezwykle żywotne. 40 lat — na tyle ocenia się ich żywotność. PCV są również odporne na uszkodzenia, jedyny minus to ryzyko odkształceń spowodowanych promieniowaniem słonecznym. Dobrej jakości okna PCV za to nie żółkną. Ogromną zaletą jest szeroki wybór wzorów i kolorów, istnieją nawet okleiny przypominające drewno, jednak pamiętajmy, że do prawdziwego drewna im daleko. Okna plastikowe także pasują do większości elewacji i wnętrz, są niezwykle uniwersalne. Jedyny mankament jest taki, że dom zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz nie będzie wyglądał tak luksusowo i stylowo jak z oknami drewnianymi. To, jakie okna do domu wybrać zależy zatem w dużej mierze od zasobności portfela i estetyki, na jakiej nam zależy.

Okna dachowe

Okna dachowe to bardzo ważna kwestia podczas aranżacji poddasza użytkowego. Odpowiadają za odpowiednią ilość światła dziennego wpadającego do pomieszczenia oraz za komfort termiczny. W niektórych sytuacjach również za bezpieczeństwo, na przykład dzieci. Okno dachowe możemy podzielić ze względu na sposób ich osadzenia oraz otwierania.

okna

fot. pixabay.com | cc0 | Okno pcv, czy drewniane?

Sposoby osadzenia okien:

Jakie okna do domu jednorodzinnego?

Jakie okna do domu jednorodzinnego wybrać? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, co kto lubi oraz od zasobności portfela. Te drewniane to z pewnością coś, co będzie nas wyróżniać i z daleka określać pewien status. Są drogie i luksusowe. Wymagają odpowiedniego podejścia i konserwacji, odwdzięcza się za to nienaganną prezencją. Okna plastikowe to popularny i niedrogi wybór. Przy czym nie muszą być wcale gorsze od okien drewnianych, jeżeli chodzi o parametry. Będą wyglądały standardowo, nie wyróżniając się niczym na tle sąsiadów. Wybór okien zależy zatem w dużej mierze wyłącznie od osobistych preferencji.


Możliwość komentowania jest wyłączona.