Co to jest biobasen?
Co to jest biobasen? Biobasen jest połączeniem basenu z naturalnym stawem kąpielowym. Jest to rodzaj sztucznego jeziora, które może powstać na posesji, ciesząc właścicieli pełną symbiozą z naturą i ekologią. Biobasen składa się z dwóch stref: strefy rekreacyjno-kąpielowej i regeneracyjno-bagiennej.
Strefa regeneracyjna ma jednak mocno ograniczoną liczbę roślin, co zapewnia niewielką złożoność ekosystemu. Jest to więc alternatywa dla tradycyjnego basenu, który nie dość, że nie wygląda zbyt atrakcyjnie, to w dodatku wymaga używania środków chemicznych. Basen bio wpisuje się, więc w coraz popularniejszą ideologię życia w zgodzie z naturą.
Czy biobasen, jest tym samym co staw kąpielowy?
Zastanawiając się nad tym, co to jest biobasen, z pewnością wielu inwestorów zauważa pewne podobieństwa do stawu kąpielowego, myśląc, że być może to dwie pokrewne nazwy tego samego zbiornika wodnego. Nie jest jednak tym samym, co staw kąpielowy.
Staw kąpielowy
Staw kąpielowy jest co prawda sztucznym zbiornikiem wodnym, na wolnej przestrzeni, ale wygląda jak stworzony przez naturę. Patrząc na stawy kąpielowe aż trudno uwierzyć, że są dziełem człowieka. Oczyszczanie wody w zbiornikach wodnych, takich jak stawy kąpielowe odbywa się tylko i wyłącznie dzięki naturalnym procesom. Stawy kąpielowe wyglądają jak dzikie jezioro na działce, zachwycając swoim urokiem. Co ważne, jest również wspaniałym ekosystemem dla małych organizmów wodnych, ptaków i bujnej roślinności. Nie trzeba go również wysuszać na zimę — zamiast tego, można urządzić sobie ślizgawkę. Do jego budowy wykorzystywane są gumy i membrany epdm.
Biobasen
Biobasen, czy też eko basen lub bardziej basen ekologiczny — różni się nieco od stawu kąpielowego, jakie zatem są główne różnice? Przede wszystkim bio-basen nie ma tak bujnej roślinności, przez co jego ekosystem nie jest tak złożony, jak w przypadku stawu kąpielowego. Aby wyeliminować nadmiar fauny i flory, a woda cieszyła niebywałą czystością, wykorzystuje się złożone rozwiązania technologiczne oraz biopreparaty. Widzimy zatem, że umieszczony w biobaseie system filtracji nie opiera się na roślinności. Biobasen jest to jednak dobre rozwiązanie, jeżeli nie posiadamy zbyt dużego terenu. Jego strefa regeneracyjna może bowiem zajmować maksymalnie 25%. Co ciekawe, może znajdować się również w pomieszczeniu, a opcją dodatkową może być podgrzewanie wody i kąpiele nawet w mało słoneczne dni.
źródła: