Docieplenia

Co to jest piana PUR?

Na pytanie, co to jest piana PUR w dużym skrócie można odpowiedzieć, że jest to materiał montażowy lub do izolacji. Przeznaczenie piany PUR zależy tak naprawdę od wymagań inwestora. Ostatnio coraz częściej pianę PUR wykorzystuje się do izolacji termicznej budynków z uwagi na jej znakomite właściwości i lekką wagę. Piana uszczelnia, izoluje oraz zabezpiecza przez przemakaniem i przemarzaniem. Dzięki niskiej wadze nie obciąża konstrukcji budynku i z powodzeniem można docieplić istniejące wcześniej pokrycie. Piana PUR daje również spore oszczędności jeżeli chodzi o czas pracy. Zatem, co to jest piana pur i w jaki sposób powstaje?

Jak powstaje piana PUR i jakie są jej zalety?

Piana poliuretanowa to materiał izolacyjny, powstający z dwóch substancji: żywicy i utwardzacza.
Między substancjami zachodzi reakcja chemiczna w wyniku której powstaje piana. Po rozprowadzeniu na powierzchni za pomocą specjalnego pistoletu twardnieje i pęcznieje nawet 100 krotnie tworząc w ten sposób niezwykle trwałą i szczelną powłokę. Dzięki dużej przyczepności jaką posiada likwiduje ryzyko powstania mostków cieplnych. Niewątpliwą zaletą piany PUR jest wysoki poziom termoizolacji – żaden inny materiał izolacyjny dostępny na rynku nie ma tak dobrych właściwości. Piana PUR to również materiał odporny na odkształcenia, wodoszczelny i paroprzepuszczalny. Jest lekka i łatwa w montażu, oczywiście dla wykwalifikowanych fachowców. Docieplenie poddasza to zaledwie kilka godzin pracy. Samo wykonanie izolacji zajmuje zatem o wiele mniej czasu niż w przypadku innych materiałów izolacyjnych.

docieplenie pianą pur
fot. 4termo.pl – docieplenie pianką pur stropu.

Właściwości piany PUR sprawiają, że pioluretan jest coraz częściej wykorzystywany w budownictwie i z powodzeniem zastępuje inne materiały montażowe i izolacyjne. Zatem, co to jest piana PUR? To znakomity materiał izolacyjny, który wypiera z rynku najpopularniejszą dotychczas wełnę mineralną. Nic dziwnego. Właściwości piany PUR i łatwość oraz szybkość montażu to jej ogromna zaleta. Może nie wykonamy izolacji samodzielnie jednak zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy zapewni nam trwałą, solidną izolację na długie lata. Bez ryzyka powstania mostków cieplnych, wodoszczelną, paroprzepuszczalną i niepalną.

źródła:

  • https://4termo.pl
  • https://sklep-pusmak.pl