Co wybrać pianę pur, czy wełnę mineralną?
Poddasze zarówno w domach parterowych jak i jednopiętrowych bez podpiwniczenia coraz częściej pełni funkcję mieszkalną. Niezależnie od tego, czy budujemy nowy dom, czy chcemy zaaranżować strych bardzo ważną kwestią jest izolacja termiczna poddasza. Przez nieocieplone poddasze może uciec nawet do 30% ciepła całego domu. Na jaki materiał się zdecydować? Co wybrać pianę pur, czy wełnę mineralną? Zatem, postawić na tradycyjną, czy innowacyjną metodę?
Izolacja z wełny mineralnej
Wyróżniamy dwa rodzaje wełny: szklaną i skalną. Obie mają bardzo podobne właściwości jednak to wełna szklana ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła jest więc lepszym materiałem izolacyjnym. Wełnę kupujemy w postaci stałej, najczęściej są to płyty – warto tu zwracać uwagę na gęstość, bądź mat zwiniętych w rulony. Jeżeli posiadamy bardziej skomplikowaną konstrukcję dachu, możemy zdecydować się na zakup wełny w formie granulatu. By wykonać izolacje z wełny mineralnej najpierw przygotowujemy podłoże i docinamy płyty. Warto zostawić kilka centymetrów zapasu, by zapewnić lepszą szczelność. Następnie układamy pierwszą warstwę między krokwiami i przymocowujemy stelaż ze stalowych profili. Pomiędzy profilami układamy drugą warstwę izolacji.
Izolacja z piany PUR
Izolacją pianą PUR to stosunkowo nowe rozwiązanie, które dopiero zdobywa popularność. Pianę PUR wytwarza się poprzez połączenie dwóch substancji – żywicy i utwardzacza, zachodzi między nimi reakcja chemiczna. Wyróżniamy dwa rodzaje piany PUR, zamkniętokomórkową i otwartokomórkową. To piany zamkniętokomórkowe charakteryzują się lepszą izolacją termiczną i większą wytrzymałością. Mimo to do ocieplania poddasza wykorzystuje się pianę otwartokomórkową, która jest tańsza i lżejsza, a przy tym również świetnie izoluje. Izolacja pianą PUR odbywa się za pomocą specjalnego pistoletu. Aplikowana na powierzchnię rozszerza się i twardnieje. Po wykonaniu izolacji nie musimy dodatkowo nakładać folii ponieważ piana PUR posiada świetne właściwości paroizolacyjne.
Zatem, co wybrać pianę PUR, czy wełnę mineralną? Izolacja pianą PUR odbywa się bardzo szybko, oszczędzamy zatem na czasie. Dodatkowo, piana PUR nie zmienia swoich właściwości z biegiem lat, likwiduje więc możliwość powstania mostków cieplnych. Świetnie nadaje się również do dokładnej izolacji trudno dostępnych miejsc. Piana PUR to materiał, który sam gaśnie po zapaleniu, jest zatem bezpieczna. Co prawda nie ocieplimy poddasza sami wykorzystując pianę PUR. Potrzebujemy do tego wyspecjalizowanej ekipy ponieważ sama izolacja jest dość niebezpieczna, ale jeżeli zdecydujemy się wykonać izolację z wełny samodzielnie będziemy musieli z pewnością kupić więcej materiału biorąc pod uwagę możliwość popełnienia błędu. Koszt ocieplenia wełną i pianą może w związku z tym wyjść porównywalny.