Docieplenia

Czy warto ocieplić podłogę na poddaszu?

Pianowanie poddaszy zyskuje na popularności, choć jeszcze do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem była izolacją wełną lub styropianem. Czy warto ocieplić tę część domu i dlaczego?

Ocieplenie podłogi na poddaszu w znaczącym stopniu wpływa na termoregulację budynku. Przez nieocieplone poddasze ucieka bowiem nawet do 30% ciepła całego budynku. Zastosowanie skutecznego termoizolatora zmniejszy do minimum straty energetyczne, co w znacznym stopniu wpłynie na komfort mieszkańców i użytkowanie pomieszczeń. Jedną z największych zalet ocieplenia podłogi na poddaszu jest ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Do izolacji podłogi na poddaszu służą wełna, styropian i piana PUR. Piana w przeciwieństwie do pozostałych materiałów, nie traci swoich właściwości z biegiem lat oraz nie chłonie wilgoci. Piana PUR – nanoszona metodą natrysku, za pomocą specjalnych maszyn lub inaczej agregatów natryskowych do piany pur, wypełnia szczelnie całą powierzchnię, tworząc niezwykle solidną izolację.

fot. pixabaycom | cc0

Izolacja podłogi pianą PUR na poddaszu użytkowym

Izolacja podłogi na poddaszu nie tylko skutecznie chroni przed utratą ciepła, ale stanowi również doskonałą warstwę wyciszającą całą kondygnację. I choć izolacja podłogi pianą PUR jest nieco droższa od pozostałych rozwiązań, warto zainwestować w to rozwiązanie, ponieważ zyskamy izolacje, która posłuży nam nawet przez kolejne 40 lat. Trwałość wełny natomiast oceniana jest średnio na 12 lat. Decydując się na ocieplenie podłogi pianą PUR, nie trzeba martwić się o powstanie mostków termicznych. Warstwa izolacji idealnie pokrywa całą powierzchnię, nie chłonąc przy tym wilgoci. Dodatkowo, piana PUR tworzy bezpieczne środowisko, pozbawione kurzu i pyłów. Rodzaj ocieplenia poliuretanem różni się w zależności od materiału, z jakiego wykonana jest podłoga. Inny rodzaj piany PUR stosujemy w przypadku stropu drewnianego, inny w przypadku stropu betonowego.

Jaki rodzaj pianki wybrać do izolacji podłogi na poddaszu?

Wiemy już, że warto ocieplić podłogę na poddaszu, jednak który rodzaj pianki wybrać? W przypadku stropu betonowego izolacja pianą PUR odbywa się z wykorzystaniem piany zamkniętokomórkowej. Ten rodzaj poliuretanu jest sztywny i niezwykle wytrzymały mechanicznie, dzięki czemu sprawdzi się idealnie w przypadku podłogi obciążonej betonem posadzkowym. Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości umożliwia bezpieczne użytkowanie i adaptację poddasza.

W przypadku stropu drewnianego najlepiej wykonać izolację pianą otwartokomórkową. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać lekką i oddychającą warstwę, bez obciążania konstrukcji. Materiał ten dodatkowo świetnie wygłusza oraz izoluje termicznie drewniane powierzchnie.