Czym jest więźba dachowa?

docieplanie poddaszy wełną

Czym jest więźba dachowa? Najprościej rzecz ujmując, jest to szkielet dachu. To na więźbie opiera się cała konstrukcja, ma ona za zadanie przenieść obciążenie z pokrycia dachowego. Jest to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie stosowane podczas wznoszenia dachów w Polsce. Więźba dachowa powinna być wykonana z najwyższej jakości drewna sosnowego lub świerkowego, o wilgotności nie większej niż 15%.

Więźba dachowa – rodzaje

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja będąca jednocześnie zwieńczeniem całej budowy. W budynkach jednorodzinnych najczęściej stosuje się więźbę krokwiową, płatwiowo – kleszczową lub krokwiowo – jętkową. Jeżeli mamy do czynienia z mocno skomplikowanym projektem na rodzaj więźby jaki wybierzemy składa się kilka czynników.

więźba dachowa
fot. 4termo.pl | więźba dachowa – docieplenie elementów poddasza pianką PUR.

Układ, który zostanie zastosowany zależy od poszczególnych elementów oraz ich przekroju, wynikającego z obliczeń wytrzymałościowych, w których uwzględniony jest rozmiar budynku i jego lokalizacja, kąt nachylenia połaci, rodzaj pokrycia oraz ilość i wielkość okien dachowych. Lokalizacja jest o tyle ważna, że wyznacza strefę obciążenia wiatrem, bądź śniegiem.

  • Więźba krokwiowa – jest to najprostszy z typów konstrukcji więźby. Krokwie mają dwa punkty oparcia, w kalenicy i na murłatach. Więźba krokwiowa stosowana jest jeżeli dach ma rozpiętość mniejszą niż 7m, zaś nachylenie połaci do od 30 do 50 stopni.
  • Więźba płatwiowo – kleszczowa – jest to rozwiązanie stosowane na dachach, które mają powyżej 11m rozpiętości i nachylenie od 7 do 60 stopni. Więźba płatwiowo – kleszczowa to konstrukcja, w której krokwie opierają się nie tylko na murłatach, ale również na płatwiach. Płatwie to z kolei belki przenoszące znaczną część obciążenia z dachu na strop. Murłaty natomiast przekazują pozostałą część obciążenia na ściany zewnętrzne.
  • Więźba krokwiowo – jętkowa, to rozwiązanie, w którym krokwie są wzmocnione poziomymi wiązarami jętkowymi, te z kolei mocuje się w połowie długości krokwi bądź nieco ponad ich połową. Więźbę krokwiowo – jętkową stosuje się w dachach o rozpiętości od 7 do 11m i nachyleniu od 35 do 60 stopni.

Ile kosztuje więźba dachowa?

To, ile kosztuje więźba dachowa zależy od kilku czynników. Z pewnością wpływ na cenę ma wielkość dachu, jego skomplikowanie i rodzaj oraz drewno, na jakie się zdecydujemy. Podczas budowy domu, którego dach jest integralną częścią istnieje jedna zasada: im prościej, tym taniej. I tak, więźba płatwiowo – kleszczowa w domu z dachem dwuspadowym, nie przekraczającym 11m szerokości to koszt około 45 – 85zł/m2. Natomiast dach czterospadowy zwiększa koszt więźby do 110zł/m2. Najnowsze dane pokazują, że w Lublinie koszt więźby dachowej w domu z dachem dwuspadowym to od 59 do 65zł/m2 (w 2019r.)

Back To Top