Budowa domu

Czym jest więźba dachowa?

Czym jest więźba dachowa? Najprościej rzecz ujmując, jest to szkielet dachu. To na więźbie opiera się cała konstrukcja, ma ona za zadanie przenieść obciążenie z pokrycia dachowego. Jest to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie stosowane podczas wznoszenia dachów w Polsce. Więźba dachowa powinna być wykonana z najwyższej jakości drewna sosnowego lub świerkowego, o wilgotności nie większej niż 15%.

Więźba dachowa – rodzaje

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja będąca jednocześnie zwieńczeniem całej budowy. W budynkach jednorodzinnych najczęściej stosuje się więźbę krokwiową, płatwiowo – kleszczową lub krokwiowo – jętkową. Jeżeli mamy do czynienia z mocno skomplikowanym projektem na rodzaj więźby jaki wybierzemy składa się kilka czynników.

więźba dachowa
fot. 4termo.pl | więźba dachowa – docieplenie elementów poddasza pianką PUR.

Układ, który zostanie zastosowany zależy od poszczególnych elementów oraz ich przekroju, wynikającego z obliczeń wytrzymałościowych, w których uwzględniony jest rozmiar budynku i jego lokalizacja, kąt nachylenia połaci, rodzaj pokrycia oraz ilość i wielkość okien dachowych. Lokalizacja jest o tyle ważna, że wyznacza strefę obciążenia wiatrem, bądź śniegiem.

  • Więźba krokwiowa – jest to najprostszy z typów konstrukcji więźby. Krokwie mają dwa punkty oparcia, w kalenicy i na murłatach. Więźba krokwiowa stosowana jest jeżeli dach ma rozpiętość mniejszą niż 7m, zaś nachylenie połaci do od 30 do 50 stopni.
  • Więźba płatwiowo – kleszczowa – jest to rozwiązanie stosowane na dachach, które mają powyżej 11m rozpiętości i nachylenie od 7 do 60 stopni. Więźba płatwiowo – kleszczowa to konstrukcja, w której krokwie opierają się nie tylko na murłatach, ale również na płatwiach. Płatwie to z kolei belki przenoszące znaczną część obciążenia z dachu na strop. Murłaty natomiast przekazują pozostałą część obciążenia na ściany zewnętrzne.
  • Więźba krokwiowo – jętkowa, to rozwiązanie, w którym krokwie są wzmocnione poziomymi wiązarami jętkowymi, te z kolei mocuje się w połowie długości krokwi bądź nieco ponad ich połową. Więźbę krokwiowo – jętkową stosuje się w dachach o rozpiętości od 7 do 11m i nachyleniu od 35 do 60 stopni.

Ile kosztuje więźba dachowa?

To, ile kosztuje więźba dachowa zależy od kilku czynników. Z pewnością wpływ na cenę ma wielkość dachu, jego skomplikowanie i rodzaj oraz drewno, na jakie się zdecydujemy. Podczas budowy domu, którego dach jest integralną częścią istnieje jedna zasada: im prościej, tym taniej. I tak, więźba płatwiowo – kleszczowa w domu z dachem dwuspadowym, nie przekraczającym 11m szerokości to koszt około 45 – 85zł/m2. Natomiast dach czterospadowy zwiększa koszt więźby do 110zł/m2. Najnowsze dane pokazują, że w Lublinie koszt więźby dachowej w domu z dachem dwuspadowym to od 59 do 65zł/m2 (w 2019r.)