Docieplanie pianą PUR to stosunkowa nowość na rynku. Gdy mówimy o docieplaniu pierwsze co przychodzi na myśl to wełna mineralna. Czy słusznie? Piana PUR jest tak samo ciepła, a dodatkowo bezmostkowa i całkowicie szczelna. Jeżeli chcielibyśmy na siłę znaleźć minus tej metody to, to, że izolacji nie można wykonać samemu. Należy zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę, jednak to z kolei zagwarantuje nam dobrą jakość wykonania, może zatem działać na plus. Do dociepleń poddaszy stosuje się pianę otwartokomórkową. Jest lekka, miększa, elastyczna, przepuszcza parę wodną jednocześnie chroniąc przed przewiewaniem oraz znakomicie wypełnia trudno dostępne miejsca.
Jak dociepla się poddasza pianą PUR?
Do docieplenia poddaszy pianą pur przystępuje się po zakończonych pracach dekarskich. Przy czym nie ma znaczenia z czego wykonane jest poszycie, czy jest to deskowanie, czy membrana. W przypadku deskowania ważna jest za to wilgotność desek, nie może ona przekraczać 18%. Pianę można natryskiwać na każdą powierzchnię, należy jednak uważać na papę ponieważ blokuje odprowadzanie wilgoci. Piana PUR rośnie w kierunku do wewnątrz, nie ma, więc obaw o to, że wypchnie membranę na zewnątrz. Podczas docieplania poddaszy ważne jest, by okryć wszystkie elementy, które mają pozostać niewykończone – w przeciwnym przypadku oblepi je odkurz piany.
Ważne zasady podczas docieplania pianą PUR
Bardzo ważne podczas docieplania poddaszy pianą PUR jest zachowanie odpowiedniej grubości izolacji. Poddasze natryskuje się trzykrotnie, tak, by po spęcznieniu warstwa nie przekraczała grubości 7 – 10cm. To właśnie od tego zależy, czy piana uzyska odpowiednią strukturę oraz parametry przewodzenia ciepła. Kolejna ważna zasada podczas docieplania to uprzednie przymocowanie wieszaków kapeluszowych do zabudowy poddasza ponieważ w przeciwnym razie zostaną zatopione w piance i nie będzie ich jak doczepić. Podczas prac nie są potrzebne przerwy technologiczne ponieważ piana zastyga w kilka sekund. Zanim zakryjemy izolację płytami należy osłonić skosy paroizolacją, żeby wilgoć nie wnikała w pianę.

Piana PUR
Piana PUR jest to materiał termoizolacyjny, wciąż będący nowością na polskim rynku. Dzięki swoim znakomitym właściwościom cieplnym śmiało konkurować może z tak powszechnie znaną wełną mineralną. Piana PUR doskonale sprawdzi się w przypadku dachów o skomplikowanej konstrukcji ponieważ z łatwością wejdzie w najmniejsze szczeliny i zniweluje ryzyko powstania mostków cieplnych.
Co to jest piana PUR?
Co to jest piana PUR? Jest to dwuskładnikowy komponent składający się z żywicy, czyli polionu i utwardzacza – izocyjanianu. Co ważne, składniki znajdują się w osobnych zbiornikach, z których trafiają do reaktora i grzane są do temperatury 30 – 40 stopni. Następnie ponownie trafiają do zbiorników. Proces przebiega w pełnej separacji. Gdy urządzenie zostanie nastawione na funkcję natrysku następuje tak zwana kompresja – przekazanie składników do pistoletu. Żywica spotyka się i łączy z utwardzaczem dopiero na zewnątrz dyszy. To wtedy cząstki łączą się ze sobą wchodząc w reakcję i natychmiastowo rosną, pęczniejąc nawet 100-krotnie. Właśnie wtedy powstaje piana PUR, czyli materiał do izolacji termicznej.
Jakie są rodzaje piany pur?
Jakie są rodzaje piany pur? Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje piany pur:
- otwartokomórkową
- zamkniętokomórkową
Pianę otwartokomórkową stosuje się na poddaszach, gdzie nie jest obciążona mechanicznie. Druga natomiast służy do docieplania miejsc, które wymagają odporności na wilgoć i wytrzymałości mechanicznej, są to na przykład: podłogi, tarasy, czy fundamenty. Pierwszy rodzaj pianki PUR, czyli pianka otwartokomórkowa znacznie zwiększa swoją objętość podczas natrysku, dzięki czemu idealnie wpasowuje się w każdą szczelinę i niweluje możliwość powstania mostków cieplnych, ponadto jest odporna na pękanie wskutek ruchów konstrukcji więźby, współczynnik przewodzenia ciepła jest za to porównywalny do wełny mineralnej.
Piana zamkniętokomórkowa jest za to uznawana za nieprzepuszczalną dla pary wodnej, jest również odporna na wodę. W przeciwieństwie do piany otwartokomórkowej ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła
Jak widać piana PUR ma wiele zastosowań i spokojnie można wykorzystać ją nie tylko do docieplenia poddasza, ale również do ścian, podłóg, czy fundamentów. Wystarczy zagłębić się nieco i rozróżnić jej dwa rodzaje występujące na rynku. Co ważne, piana w przeciwieństwie do wełny nie zmienia swojej struktury z biegiem lat i nie traci swoich właściwości.
Maszyny natryskowe do piany pur
Maszyny natryskowe do piany pur to wciąż nowość na polskim rynku. Technologia docieplania poliuretanami zyskuje jednak coraz większą popularność, co za tym idzie rynek agregatów natryskowych poszerza się. Obecnie na rynku dostępne są maszyny natryskowe do piany pur kilku znanych i cenionych producentów oraz te chińskie – nie do końca spełniające normy przetwarzania poliuretanów.
Firmy, które decydują się na wybór chińskich produktów muszą liczyć się z pewnym ryzykiem i pełną odpowiedzialnością za wytworzony materiał. Obecnie na rynek wkracza turecki producent maszyn natryskowych – jest to o wiele lepszy wybór, gwarantujący wysoką jakość i spełniający normy przetwarzania tworzyw poliuretanowych. Piana PUR, wytwarzania podczas procesu natrysku służy najczęściej do docieplania. Musi zatem być materiałem o wysokich parametrach cieplnych i ognioodpornych. Co więcej, jest to materiał, który wymaga od fachowców dużej precyzji i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Właśnie dlatego tak ważne jest, by agregat do natrysku spełniał normy i był w pełni profesjonalny.

Tureckie maszyny natryskowe
Z pewnością maszyny natryskowe do piany pur, znanej i cenionej, tureckiej marki spełniają wszystkie wymogi, mają wysoką jakość i nie bez powodu zdobywają szturmem polski rynek. Są to proste maszyny hydrauliczne. Najpopularniejszą z nich jest maszyna KP X20 PLUS, jest ekonomiczna i bardzo wytrzymała, jest również wyposażona w system smarowania, co zwiększa jej żywotność. Tureckie maszyny posiadają, długi, 90 metrowy wąż, ułatwiając znacznie prace podczas docieplania dachów. Ale to nie wszystko, maszyna jest bardzo wydajna – aż 16 kg, tyle wystarczy do pracy od fundamentów, po sam dach.
Parametry maszyny natryskowej do pianki pur:
- zasilanie to aż 400 wolt
- maksymalne ciśnienie 280 bar
- waga 340 kg
- moc grzałek 10000 W
- grzałki węży 7000 W
Ile kosztuje maszyna natryskowa do piany pur?
Ceny maszyn natryskowych zależą od producenta, na jakiego się zdecydujemy – te najlepsze można kupić za około 70 000zł netto. Przykładowa cena zawiera dwie pompy transferowe, 1 bicz, węża podgrzewanego, 1 pistolet do natrysku. Maszyna posiada 2 lata gwarancji.
źródła:
tematy: docieplanie pianą pur, docieplanie poddaszy, elewacje budynków, usługi budowlane, pusmak, maszyny natryskowe, budowa domów Lublin