Docieplenia

Docieplanie poddaszy, a piana PUR

Poddasze to bardzo ważne miejsce w każdym domu – zarówno w tych budowanych na nowo, jak również w domach, które swoje lata świetności mają już za sobą. A wszystko przez to, że nieocieplone poddasze to aż 30% mniej ciepła w całym domu. Docieplanie poddaszy powinno być zatem bardzo ważną kwestią dla każdego inwestora, to w końcu lata oszczędności na ogrzewaniu.

Czym docieplić poddasze?

Kwestia, czym docieplić poddasze to dość indywidualna sprawa, jednak w Polsce wziąć widać, że wygrywa tradycja, czyli docieplanie poddaszy wełną mineralną. Inwestorzy niechętnie decydują się na nowość, jaką bez wątpienia jest docieplanie pianką PUR. Jednak nie zważając na technikę jedno jest pewne – podczas docieplania poddasza nie ma miejsca na oszczędności. Jest to tak ważny aspekt, że wszelkie oszczędności mogą obrócić się w przyszłości przeciwko nam, powodując duże koszty ewentualnych napraw.

więźba dachowa
fot. 4termo.pl | więźba dachowa – docieplenie elementów poddasza pianką PUR.

Zatem, czym docieplić poddasze? Zacznijmy od wełny mineralnej. Dlaczego jest taka popularna? Z pewnością z uwagi na swoją długą tradycje w budownictwie. Inwestorzy mogą zaczerpnąć sprawdzonych opinii na temat wełny i bez obaw i zbędnego ryzyka zatrudnić dobrą i również sprawdzoną ekipę, których nie brakuje w naszym kraju. Wełna mineralna to materiał, który nie bez powodu króluje w branży docieplania poddaszy, ma znakomite właściwości. Wełna jest przede wszystkim całkowicie niepalna i nie ma sobie równych pod tym względem. Dodatkowo cechuje się wysoką izolacyjnością termiczną i akustyczną.

Ale to nie wszystko. Wełna to materiał sprężysty. Poddasza dociepla się wykonanymi z wełny płytami lub matami, które idealnie wpasowują się pomiędzy poszczególne elementy dachu, dzięki czemu w przyszłości można całkowicie wykluczyć uciekanie ciepła przez szczeliny – po prostu ich nie ma. Jest również całkowicie bezpieczna dla człowieka i docieplanie poddaszy wełną mineralną nie wymaga specjalnych pozwoleń, czy zabezpieczeń.

Piana PUR

Kolejnym materiałem, którego możemy użyć do docieplania poddaszy jest piana PUR. Niestety, posiada najniższą klasę reakcji na ogień, czyli klasę E. Jest to więc całkowite przeciwieństwo wełny, która tu cechuje się akurat całkowitą niepalnością. Piana, więc nie nadaje się z pewnością do docieplania domów drewnianych. Dodatkowo jest to materiał bardzo niebezpieczny i wymaga wykwalifikowanej ekipy. Brak odpowiednich zabezpieczeń może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu. Docieplanie poddaszy pianą to proces, który wymaga dużego nakładu pracy, precyzji i odczekania odpowiedniego czasu, by opary, które unoszą się w powietrzu całkowicie zniknęły. Są bowiem bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego po wykonanym docieplaniu należy odczekać około 28 dni, by pomieszczenie całkowicie się wywietrzyło. Nie ma ponadto gwarancji co do wyglądu i grubości docieplenia. Piana pęcznieje po natrysku i nie mamy wpływu na końcowy kształt.

Zatem, czym docieplić poddasze? Zarówno wełna, jak piana PUR mają swoich przeciwników i zwolenników. Wybór zawsze należy do inwestora i bez względu na technologię to firma budowlana, na jaką się decydujemy na największy wpływ na jakość wykonania docieplenia.