Budowa domu

Domy z drewna

Domy z drewna szturmem zdobyły polski rynek już w latach 90tych. Niestety, przez brak odpowiedniej wiedzy na temat budowy domów z drewna oraz technologii niezbędnych, by budynki były pozbawione wad, technologia budowy domów z drewna obrosła złą sławą. Przez lata jednak wiele się zmieniło i dziś bez obaw można zdecydować się na tak zwanego kanadyjka. Skąd ta potoczna nazwa domów z drewna? Otóż to bardzo popularna metoda budowy właśnie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, czy Niemczech.

Domy z drewna – zalety

Domy z drewna mają wiele zalet. Z pewnością jedną z nich jest niepowtarzalny do stworzenia z użyciem innego materiału mikroklimat, jaki powstaje w domu dzięki użyciu drewna. Dodatkowo, dom budowany w technologii kanadyjskiej powstaje w bardzo krótkim czasie, przeważnie jest to około 3 miesięcy. Jednak jeżeli zdecydujemy się na budowę z gotowych już elementów, które zostaną przywiezione na plac budowy, ich złożenie to zaledwie kilka dni. Dom drewniany jest o wiele lżejszy od murowanego, może zatem mieć mniejsze fundamenty. Koszt transportu materiałów budowlanych również będzie niższy.

budowa domu krok po kroku
foto: pixabay.com CC0 – dom drewniany

Dlaczego domy drewniane powstają w tak krótkim czasie? Budowa domów drewnianych to tak zwana sucha technologia. Drewno łączone jest ze sobą za pomocą metalowych złączek. Co za tym idzie nie są wymagane przerwy technologiczne, by cement lub beton dobrze się związały i stwardniały oraz nie ma problemu z występującą podczas budowy domów murowanych wilgocią. Domy z drewna można budować zimą, ponieważ technologia ta nie wymaga poza fundamentami żadnych mokrych prac. Kolejna duża zaleta to łatwość przebudowy domów drewnianych oraz 10% więcej przestrzeni wewnątrz domu, z uwagi na małą grubość ścian. Koszty eksploatacji domów drewnianych nie są wysokie ponieważ całość ścian w domach kanadyjskich wypełniona jest izolacją, podobnie zresztą jak dach, co zapewnia doskonałą izolację cieplną.

Jakie drewno na dom kanadyjski?

Jakie drewno na dom kanadyjski? Solidne, wykonane zgodnie ze sprawdzonymi już w Kanadzie, czy USA technologiami. Dobre drewno na dom to takie, które posiada gęste słoje. Nie może również być wilgotne i musi być odpowiednio zaimpregnowane i wystrugane belki, a każda z nich powinna posiadać stempel potwierdzający wysoką klasę. Drewno do budowy domu kanadyjskiego znajdziemy dziś w każdym polskim tartaku, a fakt, że producenci ściągają je zza granicy wynika po prostu z niższej ceny, niż najlepszej jakości drewno krajowe.

Ile kosztują domy drewniane?

To, ile kosztują domy drewniane zależy od kilku czynników. Oczywistym jest projekt domu, jego powierzchnia, rodzaj dachu, czy lokalizacja. Ceny za drewno i robociznę będą różnić się w zależności od regionu w jakim prowadzone są pracę. Powszechne opinie mówią o tym, że dom drewniany będzie o wiele tańszym rozwiązaniem, niż dom murowany. Fakty, które przemawiają za taką właśnie opinią to niższa cena materiałów budowlanych, ich mniejsze zapotrzebowanie niż w przypadku domów murowanych oraz krótszy czas pracy ekipy budowlanej. Przykładowe ceny to około 1450zł/m2 za stan surowy zamknięty, około 2000zł/m2 za stan deweloperski.