Budowa domu

Etapy w procesie budowy domu

Etapy budowy domu – od czego zacząć inwestycję we własną nieruchomość? Budowa domu to długi i skomplikowany proces. Dlatego też  z roku na rok coraz większa liczba inwestorów zwraca się do firmy budowlanej z prośbą o pomoc. W takich przypadkach oferujemy im najlepsze co mamy, czyli kompleksową budowę domu pod klucz. Wszystko zaczyna się od marzeń. Później trzeba kupić działkę i wszystko zaplanować. Jeśli nie mamy ochoty na planowanie to możemy powierzyć budowę naszego wymarzonego domu profesjonalistom z branży budowlanej. To oni mają przemienić nasze marzenia w rzeczywistość.

Kolejne etapy budowy domu:

  • Projekt domu i pozwolenia
  • stan zero
  • stan surowy otwarty
  • instalacje
  • prace wykończeniowe
  • zakończenie i odbiór

Projekt domu i pozwolenia

Już na samym początku realizacji czeka nas pierwsze wyzwanie. Bez wątpienia jest nim projekt domu i pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy domu. W momencie, w którym zleciliśmy cały projekt firmie budowlanej, to według wcześniejszych ustaleń powinniśmy otrzymać od niej gotowy projekt domu odpowiadający naszym wymaganiom. O wiele większym wyzwaniem może okazać się zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia prac budowlanych. Składają się na nie m.in. pozwolenie na budowę, przyłączenie mediów do działki. Jak i co najważniejsze pozwolenie na budowę domu.

Stan zero

Kiedy kierownik budowy i inspektor mają już w ręku wszystkie niezbędne dokumenty wtedy możemy rozpocząć budowę – przed nami stan zero naszej inwestycji. Za rozpoczęcie budowy domu uznajemy wbicie pierwszego szpadla w miejscu, w którym ma powstać budynek, jednak wielu za stan zero uznaje etap grodzenia działki i wyznaczenia miejsca, w którym zostanie wybudowany dom.

Kolejnymi pracami w pierwszym etapie są budowa fundamentu, piwnicy i ich izolacja od zewnątrz. Izolacja fundamentów ma na celu uchronić nasz dom przed mrozem i wodą, a działania te są zalecane szczególnie przy projektach domów posiadających podpiwniczenie.

etapy budowy domu
Fundamenty, to jeden z pierwszych etapów inwestycji. fot. pixabay.com | cc-0

Stan surowy otwarty

Kolejnym etapem prac przy budowie domu jest stan surowy otwarty. Jego najważniejszymi częściami są budowa ścian, wylanie schodów i stropu. Przy realizacji tego etapu wznosi się również kominy i szyby wentylacyjne, buduje się więźbę dachową i kryje dach. Podczas realizacji tych zadań dom z dnia na dzień rośnie w oczach. Inwestorzy są szczęśliwi, a kierownik budowy ma pełne ręce roboty. Musi na bieżąco dokonywać kolejnych wpisów w dzienniku budowy, który prowadzi od początku inwestycji. Na tym etapie duże znaczenie mają regularne dostawy materiałów budowlanych, dzięki którym pracujący na budowie murarze mogą regularnie wznosić kolejne ściany.

Instalacje

Firma budowlana zajmująca się zleceniem doskonale zdaje sobie sprawę, że teraz przyszedł czas na instalacje. Do pracy ruszają m.in. elektryk, czy kominiarz. Przy realizowaniu tego etapu budowy dom zostaje wyposażony w ogrzewanie, instalacje elektryczną, czy instalację sanitarną. Oczywiście po zamontowaniu wszystkich niezbędnych instalacji podlegają one testom, za które odpowiadają kominiarz, elektryk, a na wszystko czujne oko powinien mieć kierownik budowy dokonujący odbioru kolejnych instalacji w domu.

Elewacje i Budowa domu. Wybierz najlepsze bramy garażowe
Etapy budowy domu – docieplenie. fot. pixabay.com | CC0

Prace wykończeniowe

Teraz przyszedł czas na prace wykończeniowe. Do nich zalecamy wylanie posadzki, układanie płytek, paneli. Nic więc dziwnego, że na tym etapie po budowie przewija się wielu specjalistów. Mają do wykonania jasno określone zadania tacy jak glazurnik, czy stolarz. W tym momencie na budowę zostają skierowani również monterzy odpowiedzialni za montaż drzwi i okien. Następnie do pracy zabiera się ekipa odpowiedzialna za elewacje. Każda duża firma budowlana ma w swoim zespole ludzi odpowiedzialnych za ocieplanie domów i układanie elewacji. Dzięki swojemu doświadczeniu i umiejętnościom sprawnie ocieplą dom. W ostatnich dniach budowy na specjalne życzenie inwestorów do pracy przystępują również ogrodnicy, którzy przygotowują teren wokół domu.

Etapy budowy domu – Zakończenie i odbiór

Ostatnim etapem budowy domu jest jego odbiór i dopuszczenie do użytku. W tym momencie dużo pracy ma kierownik budowy i inspektorzy. Przeprowadzają oni szczegółową kontrolę domu i wypełniają wszystkie niezbędne dokumenty umożliwiające zamieszkanie.

autor: Jakub W.

źródła: https://edom.info.pl

tematy: etapy budowy domu, pozwolenie na budowę, stan zero, stan surowy otwarty, budowa domów, materiały budowlane, budowa domu krok po kroku