Fotowoltaika

Fotowoltaika

Fotowoltaika to dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki zjawisku fotowoltaicznemu, które pozwala na wykorzystanie promieni słonecznych do wytworzenia energii elektrycznej, czyli prądu.

Fotowoltaika, czym jest?

Fotowoltaika to rozwiązanie pozwalające na posiadanie własnej, zielonej energii. Polega na wytwarzaniu energii dzięki wykorzystaniu promieni słonecznych. Umożliwia to tzw. zjawisko fotowoltaiczne, które zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych. Energia pozyskana ze słońca zamieniana jest w prąd stały, ten zaś przez falownik, który jest częścią instalacji zamienia prąd stały w prąd zmienny, w pełni zgodny z parametrami sieci miejskiej. Jest to praktyczne rozwiązanie, z uwagi na to, że promienie słoneczne występują praktycznie wszędzie oraz w pełni ekologiczne.
Jest to, więc świetne rozwiązanie, by posiadać własny prąd i zmniejszyć rachunki. Fotowoltaika stała się w naszym kraju niezwykle modna z uwagi na dotacje o jakie możemy postarać się, chcąc produkować własny prąd. Ogniwa fotowoltaiczne, z których składa się cała instalacja produkowane są z wafli krzemowych(krystalicznych). Jedno ogniwo jest w stanie wyprodukować prąd o mocy 1-6, 97W. Aby umożliwić jak największą produkcję prądu pojedyncze ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne, które najczęściej montowane są na dachach domów.
Panele fotowoltaiczne, które montowane są w Polsce posiadają odpowiednie certyfikaty i są odporne na warunki atmosferyczne, w tym gradobicia.

fotowoltaika lublin
fotowoltaika na domu jednorodzinnym. fot. pixabay,.com CC0

Czy warto zatem inwestować w fotowoltaikę?

Oczywiście, że warto. Koszt montażu jest stosunkowo niski, a dodatkowo możemy skorzystać z licznych dofinansowań jakie oferuje nam rząd. Nie będą nas już interesowały stale rosnące ceny energii, bo będziemy posiadali własną. Panele fotowoltaiczne dają nam gwarancję wytwarzania własnego prądu nawet przez 25 lat, a początkowy koszt zwróci nam się już w pierwszych latach użytkowania.

źródła: