słońce - fotowoltaika

Kąt padania promieni słonecznych w Polsce — znaczenie dla fotowoltaiki

Niewiele osób wie, jaki jest kąt padania promieni słonecznych w Polsce. Tymczasem głównym źródłem energii odnawialnej jest energia cieplna, która pochodzi właśnie z promieniowania słonecznego. Dociera do nas nie tylko wtedy, gdy słońce świeci pełnym blaskiem, ale także w pochmurne dni.

Energia słoneczna jest najbezpieczniejszym źródłem uzyskiwania energii, jednocześnie jest ogromna i bardzo rozproszona, jednak tylko w ciągu 5 minut do ziemi dociera ilość promieniowania, odpowiadająca rocznemu zapotrzebowaniu na energię całej planety. Odpowiadając na pytanie, o kąt padania promieni słonecznych w Polsce, należy wytłumaczyć czym jest stała słoneczna. Stała polega na tym, że do zewnętrznych warstw atmosfery dociera strumień promieniowania ISC = 1378m2, a wartość ta zmienia się jedynie nieznacznie w ciągu roku.

Promieniowanie słoneczne w Polsce

W Polsce w bezchmurny dzień do powierzchni ziemi dociera energia około 1000W/m2 i składa się w 80-90% z promieniowania bezpośredniego. Jeżeli zachmurzenie jest znaczne, dociera do nas jedynie promieniowanie rozproszone w ilości 100-200W/m2. Zasoby energetyczne w naszym kraju, wahają się nieznacznie w zależności od regionu. W poszczególnych latach nasłonecznienie może wahać się o 12% od średnich wartości, co świadczy o równomiernym nasłonecznieniu w przeciągu lat. Największe nasłonecznienie natomiast występuje na terenie wybrzeża oraz na wschodnich krańcach kraju. Najmniejszy dopływ słońca odnotowuje się na południu Polski. Jeżeli chodzi konkretnie o kąt padania promieni słonecznych w Polsce, to maksymalną wysokość słońce osiąga 61,4 21 czerwca, zaś minimalną 14,6 22 grudnia.

Kąt padania promieni słonecznych, a fotowoltaika

Jeżeli chodzi o kąt padania promieni słonecznych w Polsce, ma on ogromne znaczenie dla działania i wydajności fotowoltaiki. Chodzi również o stronę padania promieni. Wszystkie te czynniki należy uwzględnić na etapie projektu instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli chcemy naprawdę oszczędzać i czerpać maksymalne korzyści z fotowoltaiki, należy zamontować system od południowej strony dachu, posiadającego kąt nachylenia 35 stopni. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, panele fotowoltaiczne można zamontować również na gruncie lub w niektórych sytuacjach na ścianie budynku.