Gładzie gipsowe
Gładzie gipsowe. Do usług remontowych polegających na przygotowaniu naszej nieruchomości do dalszych prac wykończeniowych należą wykonanie gładzi gipsowej, suche tynki oraz montaż płyt kartonowych lub gipsowych. Wykonanie tych prac w pełni profesjonalnie pozwoli na uniknięcie problemów przy malowaniu lub tapetowaniu.
Co to jest gładź gipsowa?
Gładź gipsowa bądź cementowo wapienna służy do wykańczania otynkowanych już ścian. Mieszanka ta sprawia, że powierzchnia staje się jedwabiście gładka. Można uzyskać z niej bardzo cienkie powierzchnie z uwagi na małą granulację. Gładź nie jest koniecznością jednak wiele osób się na nią decyduje z uwagi na jej zastosowanie. Gładź służy również do odświeżania starych, porysowanych lub zniszczonych powierzchni.
Jakie rodzaje gładzi wyróżniamy?
- Gładzie gipsowe i gipsowo – wapienne, po nałożeniu mają wyjątkowo białą barwę, posiadają małą granulacje, mogą być nakładane kilkukrotnie. Są proste do nakładania oraz łatwo się je szlifuje.
- Gładzie cementowe i cementowo – wapienne, nadają się również do wykańczania ścian zewnętrznych. Nie mają tak nieskazitelnej powierzchni jak gładzie gipsowe, są lekko chropowate.
- Gładzie wapienne – mają zastosowanie w wygładzaniu wewnętrznych tynków najczęściej wapiennych
- Gładzie polimerowe – są łatwe w nakładaniu i obróbce, stosowane w wykańczaniu suchych pomieszczeń.
Kiedy stosuje się gładzie gipsowe?
Położenie gładzi pozwoli osiągnąć idealnie gładką powierzchnię. Jest zatem konieczne, gdy planujemy ściany malować lub kłaść cienką tapetę. Gładź nie będzie potrzebna jeżeli ściany będą pokryte płytkami, boazerią lub innymi okładzinami.
Czym jest płyta kartonowo – gipsowa i jakie ma zastosowanie?
Płyta kartonowo – gipsowa jest to materiał budowlany w postaci arkuszy/płyt wykonanych z gipsu, po obu stronach zabezpieczone są tekturą. Płyty można dowolnie docinać za pomocą specjalnych noży. Następnie montuje się je za pomocą wkrętów na wcześniej przygotowanych konstrukcjach metalowych bądź drewnianych lub przykleja do ścian i sufitów.
Płyty gipsowo – kartonowe służą głównie do wznoszenia ścian działowych bądź podwieszanych sufitów. Pochłaniają duże ilości ciepła i opóźniają dotarcie wysokiej temperatury do dalszych części budynku dlatego często stosowane są osłony przeciwpożarowe.
Co to znaczy „suchy tynk”?
Suche tynki, to idealny sposób na posiadanie perfekcyjnie gładkich ścian i skrócenie czasu remontu.
Szczególnie, gdy mamy do czynienia ze starym budownictwem, gdzie żadna ze ścian nie jest idealnie gładka i prosta. „Suche tynki” ponieważ nie używamy tutaj wody. Suche tynki to nic innego jak płyty gipsowo – kartonowe, które przykleja się do ścian. Ogromną zaletą tej metody wykańczania jest znaczne skrócenie czasu remontu ponieważ ten rodzaj tynków nie musi schnąć miesiąca zanim przystąpimy do kolejnych prac. Wystarczy doba, by idealnie gładkie ściany można było malować.
Właśnie dlatego metoda ta, polecana jest również w pracach związanych z wykańczaniem nowo powstałego budynku. Suchych tynków użyć można we wszystkich pomieszczeniach, należy jednak pamiętać, że wyróżniamy kilka rodzajów płyt. W salonie użyć można zwykłych płyt gipsowo – kartonowych, w kuchni lub łazience płyt impregnowanych(zielonych), w pomieszczeniach gospodarczych zaś należy zastosować płyty ogniochronne.
Tematy: gładź gipsowa, płyta kartongips, remonty, usługi remontowe
źródła:
zobacz również: