Porady

Ile kosztuje budowa domu?

[ad=1]

Macie dość mieszkania w bloku? Marzycie o swoim własnym gniazdku, w którym wreszcie będziecie mogli poczuć się wolni i niezależni? Marzenia są po to, aby je realizować, dlatego w waszych głowach prędzej, czy później pojawi się pytanie – Ile kosztuje budowa domu?

Budowa domu jak i cała branża budowlana jest bardzo złożona i bardzo szybko się rozwija. Dlatego dokładne określenie kosztów związanych z budową domu nie jest rzeczą łatwą. Trzeba wziąć pod uwagę szereg aspektów. Pierwszym z nich jest działka budowlana, jeśli już ją posiadacie, bo otrzymaliście ją w spadku po babci, to można powiedzieć, że jesteście szczęściarzami, a w waszej kieszeni ostało się od kilkudziesięciu, do kilkuset tysięcy złotych w zależności od powierzchni działki i jej lokalizacji.

Ile kosztuje budowa domu?
Budowa domu Mike Bird/pixabay.com

Po drugie wszystkie niezbędne pozwolenia i media. Niestety w tym, przypadku również bardzo ciężko będzie ustalić konkretną kwotą, którą trzeba będzie wydać, aby pokryć koszty związane z biurokracją i podciągnięciem do naszej działki mediów, a te jak wiadomo mogą wynosić kilka, czy też kilkaset metrów w zależności od położenia działki. Poza tym wszystkie tego typu opłaty będą zależały od cennika obowiązującego w danej gminie. Tym sposobem dotarliśmy do punktu numer 3. Punkt ten określam ogólnie jako budowa i muszę przyznać, że w dużej mierze zależy on tyko i wyłącznie od nas samych.

Tak, tak bo to my odpowiadamy za znalezienie najlepszej i możliwie jak najtańszej firmy, która wybuduje nasz dom, począwszy od fundamentów, a skończywszy na wykończeniu wnętrz. To również my możemy szukać materiałów budowlanych w najlepszej cenie, odwiedzać składy budowlane zlokalizowane w regionie i szukać korzystnych cen w internecie. To dzięki zaangażowaniu w projekt, które przełoży się na wiedzę i doświadczenie będziemy mogli wybierać najkorzystniejsze dla naszego przyszłego domu i nas samych rozwiązania.

Zbliżając się do końca tekstu postaram się odpowiedzieć jednym zdaniem na pytanie ile kosztuje budowa domu – może kosztować kilkaset tysięcy, a może kilkanaście milionów złotych wszystko zależy od zasobności naszego portfela i tego na co możemy, bądź nie możemy sobie pozwolić.