Jadalnia w stylu skandynawskim
Jadalnia w stylu skandynawskim oznacza ciepłe, przytulne i jasne wnętrze, do którego chętnie wracamy. Właśnie taka powinna być jadalnia w każdym domu. To w końcu miejsce, w którym spędzamy czas z rodziną i znajomymi. Często nie tylko spożywamy posiłki, ale również pracujemy, odrabiamy z dziećmi lekcje, czy przyjmujemy gości. Ważne, by jadalnia była spójna z resztą pomieszczeń w domu. Jeżeli stawiamy na styl skandynawski w jadalni, warto zadbać o skandynawski wystrój kuchni. W salonie również powinny znaleźć się, chociaż poszczególne elementy tego stylu, by aranżacja była w całości spójna.
Skandynawski wystrój
Skandynawski wystrój to przede wszystkim jasne barwy, takie jak biel i szarość. Muszą jednak być przełamane ciepłem naturalnego drewna. To warunek konieczny, który tworzy skandynawski wystrój wnętrz. Poza tym równie ważne są tkaniny, jakie znajdują się w pomieszczeniach. Styl skandynawski to ciepło i mimo zastosowania jasnych kolorów, które z natury są chłodne, musimy sprawić, by wnętrze wyglądało przytulnie.
Jak to zrobić? Jeżeli chodzi o skandynawski wystrój domu i poszczególnych pomieszczeń, postawmy na jasne kolory ścian. Biel i różne odmiany szarości świetnie sprawdzą się w tym stylu. Dobrze, jeżeli drzwi wejściowe do pokoi będą w białym kolorze lub w kolorze bardzo jasnego drewna. Skandynawski wystrój okien zapewnią masywne zasłony lub rolety rzymskie. Jeżeli chodzi o skandynawski wystrój salonu, to świetnie sprawdzi się duży, komfortowy narożnik lub kanapa z dużą ilością miękkich poduch, na przykład trzyosobowa sofa Aleta. Można również postawić na bardzo modny ostatnimi czasy wnętrzarski trend w postaci fotela, na przykład fotel Amelia. Stolik kawowy w przestrzeni wypoczynkowej, o której teraz mówimy, powinien być wykonany z drewna, by spełniać odpowiednio kryteria stylu skandynawskiego. Tu idealnym rozwiązaniem może być stolik kawowy Carmelo.
Wisienką na torcie może okazać się oświetlenie. Warto, by było wykonane z naturalnych materiałów, nawiązujących do drewna lub po prostu do natury. Nowoczesne formy, jeżeli już, muszą koniecznie być ubrane w jasne barwy. Przykładem lampy pasującej do skandynawskiego wystroju jest ekologiczna lampa Rocio.
Jakie dodatki sprawdzą się w skandynawskim wystroju wnętrz? Tkaniny są bardzo ważną częścią tego właśnie stylu, podobnie zresztą jak drewno. Wnętrze możemy ozdobić narzutami, kocami, pięknym dywanem bądź ciekawymi roletami. Oświetlenie może pełnić również funkcję ozdobną, wystarczy na przykład postawić na komodzie lampkę z jasnym kloszem i stelażem z drewna. Świetnie sprawdzą się również drewniane donice na kwiaty, czy białe, ażurowe świeczniki.
Czy możliwy jest skandynawski wystrój mieszkań?
Co w przypadku, kiedy nie posiadamy dużej, otwartej przestrzeni, którą uwielbia styl skandynawski? Nic nie stoi w takim przypadku na przeszkodzie, by urządzić małe, skandynawskie mieszkanie. Wręcz przeciwnie — to świetny pomysł, ponieważ wytyczne tego stylu idealnie pasują do tego, by optycznie powiększyć pomieszczenia. Jasne barwy zawsze stosuje się w przypadku problemu niewielkiej, zamkniętej powierzchni. Dają wrażenie wyższych sufitów i większej powierzchni niż jest w rzeczywistości. Zamiast potężnego narożnika, wystarczy wybrać mniejszą, ale równie stylową i komfortową sofę, jak na przykład sofa Verona od polskiego producenta mebli Befame i zrezygnować z fotela na rzecz designerskiego stolika kawowego. Jadalnia w stylu skandynawskim jest także możliwa w mieszkaniu. W takim przypadku spójna aranżacja jest szczególnie ważna. Nawet w przypadku małego aneksu kuchennego, wystarczy postawić na odpowiednie barwy i dodatki, by zyskać skandynawskie wnętrze. Spójna całość aranżacji w stylu skandynawskim sprawi, że mieszkanie będzie wyglądało przede wszystkim na większe, a przy okazji będzie niezwykle stylowe i przytulne.
Skandynawska jadalnia
Skandynawska jadalnia to hit ostatnich lat. Styl ten pokochały miliony i z powodzeniem zaczyna on zastępować tak popularny do niedawna styl industrialny. Jak urządzić skandynawską jadalnię?
Kolory
Tak jak pisaliśmy wyżej, czy to jadalnia, czy inne pomieszczenie, styl skandynawski to jasne barwy. Niezależnie od tego, czy jest to mała jadalnia z wyspą, czy duże oddzielne wnętrze, najlepiej, jeżeli będzie posiadało jasne kolory ścian. Biel i szarość to kolory, które świetnie współgrają z innymi barwami i dodatkami. Są świetną bazą stylizacyjną.
Oświetlenie
Światło w jadalni powinno padać bezpośrednio na blat stołu. Nie wchodzą więc w grę kinkiety, czy lampy stojące. Koniecznie należy wybrać lampę wiszącą, która będzie dawała jasne światło w miejsce, w którym spożywamy posiłki. Bardzo fajnie, jeżeli jej wygląd lub materiały, z których jest wykonana będą bezpośrednio nawiązywały do natury.
Skandynawskie dodatki
Styl skandynawski lubi jasne kolory i ciepło drewna. Powinniśmy przemycić do również do jadalni. Bardzo modne w ostatnim czasie są drewniane napisy. Można również postawić na ciekawe, drewniane doniczki, w których na przykład posadzimy przyprawy takie jak bazylia, czy mięta. Na rynku dostępnych jest wiele malutkich, ale designerskich bibelotów. Na przykład drewniane solniczka i pieprzniczka. Warto poświęcić dłuższą chwilę, by znaleźć skandynawskie smaczki w dodatkach
Skandynawskie meble
Skandynawskie meble, to najważniejszy element w każdej jadalni, a numerem jeden jest bez wątpienia stół. Nie ma tu znaczenia jego kształt. Jest to wyłącznie indywidualna sprawa inwestorów. Wybierając stół, należy wziąć pod uwagę ilość domowników, to, czy są w domu dzieci — w takim przypadku przeważnie wybierane są stoły okrągłe z uwagi na bezpieczeństwo. Oraz to, do czego stół będzie w dużej mierze służył i wielkość pomieszczenia. Wielkość stołu musi pozwalać na swobodne poruszanie się po jadalni. Oczywiście urządzając skandynawską jadalnię, stół musi być wykonany z drewna. Najlepiej, jeżeli będzie to jasny odcień tego materiału. Biały stelaż byłby wprost idealny. Co, jeżeli posiadamy wyłącznie niewielką wyspę? Jako że wyspy przeważnie wykonujemy na zamówienie, nic nie stoi na przeszkodzie, by zamówić taką z drewnianym blatem. Krzesła to kolejny element, bez którego jadalnia nie istnieje. By idealnie wpisywały się w idee skandynawskiej jadalni, należy wybrać te posiadające tkaninę oraz jasny stelaż. Mogą być również całe drewniane. Podobnie sytuacja wygląda z hokerami.
Jadalnia w stylu skandynawskim inspiracje
- designerski stół do jadalni. Drewniany blat i ciekawy stelaż, który możemy skonfigurować, tak, by pasował do skandynawskiego wnętrza, wybierając biały kolor, pasuje idealnie do skandynawskiej jadalni.
- hoker rosario, to rozwiązanie idealne do małych jadalni, w których nie dysponujemy dużym stołem, tylko kuchenną wyspą.
Artykuł powstał we współpracy z OldFashion Design