Jak nie dać się naciąć kupując materiały budowlane?
Kupujesz materiały budowlane? Zakup, tych potrzebnych do budowy domu jednorodzinnego wydawać się może dosyć prostą czynnością. Najczęściej wystarczy po prostu udać się na skład materiałów budowlanych z projektem, bądź kosztorysem i poprosić sprzedawcę o ich wycenę. Często porównujemy w ten sposób uzyskane ceny materiałów budowlanych z tymi z dwóch, czasem trzech innych punktów sprzedaży.
To dobra praktyka, pozwalająca wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę. Należy jednak uważać na kilka ważnych aspektów, które mogą być sprytnie ukryte przez sprzedawcę w wycenie, gdyż może się okazać, że początkowo najkorzystniej wyglądająca oferta – wcale taka nie jest. Dodatkowo, końcowa cena zakupu będzie znacznie przewyższać konkurencyjne oferty. Dlaczego?
Cena materiałów budowlanych – jednostkowa i cena końcowa
Kupując materiały budowlane, najczęściej klientów interesuje ogólna kwota, którą mają zapłacić dostawcy na końcu, oraz cena jednostkowa – za jedną sztukę danego budulca. Część sprzedawców sprytnie wykorzystuje ten fakt np. zaniżając liczbę sztuk materiału. Tym sposobem dostajesz najlepszą w okolicy cenę za zakup np. bloczka fundamentowego. Sprawdź jednak ilość bloczków, które zostały wpisane do zamówienia.
Jeśli potrzebujesz np. 10 bloczków, a sprzedawca w wycenie wpisał ich jedynie 9 – nie dziw się, że dostajesz wycenę „tańszą i lepszą” niż dała konkurencja aż o 10%! Twoje zdziwienie i chwila zastanowienia przyjdzie przy podsumowaniu transakcji – w chwili rozliczenia ze składem budowlanym lub prowadzenia właściwych prac przez np. murarzy. Nagle okaże się, że zamówionego materiału masz po prostu zbyt mało i musisz domówić kolejną jego partię. Sprawdź teraz, czy rzeczywiście pierwotnie „najtańsza” oferta w dalszym ciągu jest tą najlepszą…
Materiały budowlane różnych producentów i ich ceny
Materiały pochodzące od różnych producentów mogą mieć, a najczęściej mają różne ceny. Mogą one sięgać nawet kilku procent. Często za ceną idzie również jakość ich wykonania, technologia i parametry techniczne. Nie możemy więc w sposób 1:1 porównać cen w zasadzie różnych materiałów. Zwracaj szczególną uwagę na to, czy nie porównujesz ceny najlepszego materiału na rynku z tym o dużo gorszych parametrach technicznych. Sprzedawcy często wykorzystują ten aspekt w swoich wycenach przez co oczywiście na pierwszy rzut oka ich wycena będzie najkorzystniejsza!
Często lepsza o kilkanaście procent od tych uzyskanych w innych firmach budowlanych. Wydaje się oczywiste? A jednak nie jest i klienci często dają się złapać w taką pułapkę. Wyobraź sobie, że kupujesz okna – zwracasz uwagę na ich parametry? Zapewne bardzo interesuje Cię czy są one dwu, czy trzy szybowe.
Kierujesz się nie tylko ceną, prawda? Zwróć więc uwagę na to jakie materiały wycenia Ci sprzedawca. Popatrz i zapytaj o ich parametry techniczne, model, rodzaj, markę. Dopiero wtedy porównaj to z wyceną uzyskaną od konkurencji. Uwierz, że są ludzie którzy porównują cenę okien dwuszybowych z wyceną na okna trzyszybowe. Sam zadaj sobie pytanie która oferta będzie korzystniejsza cenowo, a która będzie faktycznie lepsza?
Odbiór nadwyżki materiałów z budowy
Częstą praktyką, którą wykorzystują sprzedawcy jest mówienie klientowi, że nadwyżki materiału zostaną odebrane z budowy – lepiej więc teraz zamówić więcej, bo w późniejszym terminie materiał pewnie podrożeje. Sprzedawca zna się na rzeczy w związku z tym pewnie zgodzimy się na jego propozycję. Jest to w jego interesie, gdyż zależy mu aby sprzedać jak największą ilość surowca. Zadajmy sobie jednak pytanie, czy aby na pewno nadwyżki zostaną zabrane z naszej budowy? Na rynku jest niestety wiele firm, które o tym zapewniają w chwili zakupu, a potem nagle zapominają o wszystkim i nie chcą odebrać pozostałości z naszej budowy.
Najczęściej nie możemy z tym nic zrobić, bo przecież nie mamy takiego odbioru zagwarantowanego na piśmie. Zastanówmy się teraz ile pieniędzy na tych pozostałościach jesteśmy „do tyłu”. Ponownie – koszt zakupu za sztukę np. bloczka fundamentowego był najniższy w regionie, jednak sprzedawca sprytnie doliczył nam dodatkowe dwie palety, których wiedział że nie potrzebujemy, a on nigdy i tak ich od nas nie odbierze. Tym samym jedynym wygranym jest firma budowlana od której kupiliśmy materiał, a nasza początkowa wycena znowu okazała się wyższa, od początkowo „droższej” konkurencji.
Uczciwy sprzedawce powinien też policzyć dokładną ilość której potrzebujesz, a przede wszystkim powinno to wynikać z Twojego kosztorysu, który powinieneś posiadać przed przystąpieniem do właściwych wycen w składach budowlanych.
Kaucja za palety transportowe
Kaucja za palety, na których dostarczane są poszczególne materiały, to kolejne pole do manipulacji kwotami. Po pierwsze – często dostaniemy ich za dużo jak np. w przypadku zakupu niechcianej nadwyżki. Po drugie ponownie, nie koniecznie zostaną one od nas odebrane. Lub zabrane długo po zakończeniu budowy domu. Tym samym stracimy lub w najlepszym przypadku zamrozimy kolejne pieniądze. Nie będą to duże kwoty, ale nawet za zaoszczędzone 200zł lepiej zatankować sobie własny samochód, zabrać żonę na kolację lub schować do przysłowiowej skarpety. W końcu budując dom przyda się każda złotówka.
Transport materiałów budowlanych
Transport na miejsce budowy, to też miejsce do nadużyć. Pamiętaj więc, aby zawsze sprawdzać ile materiału zostało przywiezione na Twoją budowę, gdyż czasem nawet przypadkowo firma od której kupujesz budulec może zapomnieć załadować go na samochód. Może się do zdarzyć szczególnie, gdy na budowę transportowana jest ich większa ilość za jednym razem. Warto więc być przy rozładunku i sprawdzić faktyczną ilość przywiezionych przez kierowcę palet.
Kupuj materiały budowlane świadomie – porównaj faktyczne koszty!
Jak widzisz jest kilka miejsc w których sprzedawca może naciągnąć Cię i ukryć dodatkowe koszty. Początkowo najlepsze ceny materiałów budowlanych często okazują się o kilkanaście procent wyższe od tych, które proponowała Twoim zdaniem droższa na początku konkurencja. Ta jednak pewnie podchodziła do Twojej wyceny uczciwie!
Ceny materiałów budowlanych pochodzących od tego samego producenta są do siebie najczęściej bardzo zbliżone, tak więc różnice rzędu kilkunastu procent mogą sugerować, że gdzieś ukryty jest jakiś haczyk. Uważaj więc przy zakupie materiału, a cała budowa domu niech będzie prowadzona z głową.
Na co uważać kupując materiały budowlane?
- Sprawdź cenę jednostkową, liczbę sztuk materiałów i ich cenę końcową.
- Porównuj ceny tych samych producentów!
- Zapytaj co ze zwrotami nadwyżek.
- Zapytaj o kaucję za palety i termin ich odbioru z budowy
- Staraj się być przy rozładunku
- Sprawdzaj ilości dostarczonych materiałów
zobacz również:
- Kiedy materiały budowlane są najtańsze?
- Materiały budowlane potrzebne do budowy domu
- Materiały budowlane Lublin
tematy: materiały budowlane, budowa domów Lublin – firmy budowlane, usługi remontowe, dom jednorodzinny
źródła: