Własny dom jest dla wielu największą inwestycją w życiu, nic więc dziwnego, że przed rozpoczęciem realizacji zadają sobie mnóstwo pytań dotyczących czekającego ich zadania. Bardzo często powtarzanym jest to jak ocieplić poddasze użytkowe w naszym domu. Nie jest to łatwe zadanie, ale jego realizacja pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze i zyskać dodatkową przestrzeń życiową.
Budowa domu nie jest prostym zadaniem. Oprócz pieniędzy kosztuje inwestorów ogromnego zaangażowania i wiedzy. Już na wstępnym etapie planowania wielu z nas decyduje się na wybór projektu domu parterowego z możliwością wykorzystywania poddasza użytkowego. To rozwiązanie ma wiele plusów. Po pierwsze metraż jest wystarczający dla naszej rodziny, a w przypadku jej powiększenia, możemy zagospodarować dodatkowo poddasze użytkowe.

Oczywiście, nie musi być ono wykorzystywane przy okazji powiększenia rodziny. Równie dobrze może nam służyć za pokój gościnny, suszarnię, gabinet, biblioteczkę, czy też magazynek, jeśli nie zdecydowaliśmy się na wykopanie piwnicy. Jednak, aby myśleć o wykorzystaniu poddasza użytkowego w naszym domu najpierw musimy przystosować je do użytkowania.
Do czego może nam posłużyć poddasze użytkowe:
- gabinet
- biblioteczka
- pokój gościnny
- magazyn
Najlepiej będzie jeśli prace na poddaszu będą prowadzone wraz z budową domu i jego ukończeniem, ale co tak właściwie mamy zrobić? Jak ocieplić poddasze użytkowe naszego domu? Praca nad przystosowaniem poddasza rozpoczyna się od jego ocieplenia, które możemy wykonać na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest ocieplenie przy pomocy wełny mineralnej pakowanej w rolki. Taki produkt wykorzystywany jest w szczególności gdy zdecydowaliśmy się na położenie na naszym domu dachu skośnego.
Docieplenia i izolacje

W takich przypadkach wełna mineralna jest idealnym sposobem na ocieplenie szczególnie, że idealnie wpasowuje się w puste przerwy między krokwiami i dzięki swoim właściwościom gwarantuje nie tylko zachowanie ciepła wewnątrz budynku, ale również uchroni nas przed nadmiernym hałasem z zewnątrz wytwarzanym m.in. przez padający deszcz. Położenie dwóch warstw wełny mineralnej nie jest długotrwałym zadaniem i nie wiąże się również z nadmiernymi kosztami. Dzięki temu realizacja ocieplenia poddasza doświadczonej firmie budowlanej wraz z zabudową nie powinna zająć dłużej niż 2, 3 dni.
Co nam daje poddasze użytkowe?
Na koniec warto wspomnieć co daje nam ocieplone poddasze użytkowe. Oprócz tego, że zwiększa przestrzeń życiową i daje możliwość utworzenia jednego, czy dwóch dodatkowych pomieszczeń, to pozwala również zaoszczędzić pieniądze. Wszystko dlatego, że dzięki zabudowie i ociepleniu nasz dom traci w okresie zimowym znacznie mniej ciepła, co za tym idzie nie jesteśmy zmuszeni do dodatkowego dogrzewania go.