Wnętrze

Jak zbudować strefę komfortu w domu?

Jak zbudować strefę komfortu w domu? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów, urządzając własne wnętrza. Dom to w końcu oaza, do której powracamy za każdym razem po ciężkim dniu w pracy, czy szkole. Salon, czyli pokój dzienny spełnia w nim najważniejszą funkcję, skupiając wszystkich domowników w jednym miejscu, podczas wspólnego spożywania posiłków, czy oglądania telewizji. Wbrew pozorom strefa komfortu nie jest wcale łatwym zadaniem aranżacyjnym. Niezwykle ważną rolę odgrywa wybór odpowiedniego wypoczynku, oświetlenia i stolika kawowego, w ten sposób, żeby połączenie tych trzech ważnych elementów było spójne, funkcjonalne i stylowe.

fot. pixabaycom | cc0

Sofy i kanapy

Sofy, kanapy i narożniki to podstawowe elementy, tworzące strefę komfortu w każdym pokoju dziennym. Czym kierować się wybierając idealną sofę bądź narożnik? Przede wszystkim wielkością wnętrza. Do tych o dużych wymiarach, świetnie pasują masywne narożniki, zaś do mniejszych mieszkań wygodne sofy, posiadające często funkcję spania, co stwarza dodatkowe miejsce do przechowywania oraz strefę sypialnianą dla gości. Jeżeli chodzi o narożniki, raczej ustawiamy je przy ścianie, czyli zgodnie z przeznaczeniem, sofy natomiast mogą stać również na środku, odgradzając strefę jadalnianą od strefy relaksu. Wybór modelu zależy od stylu, w jakim urządzony jest salon. Najnowocześniejszą propozycją od polskiej marki Nordic Line jest pikowany narożnik Study by Arik Ben Simhon, zaś świetną opcją do małego salonu jest sofa Kobe na wysokich nóżkach, dodająca do wnętrza lekkości, optycznie je powiększając.

Fotele i podnóżki

Fotele idealnie nadają się do strefy komfortu. Tworzą miejsce do czytania książki lub picia porannej kawy. Owszem, nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na zakup designerskiego fotela, biorąc pod uwagę wielkość przestrzeni, ale warto znaleźć, choć mały kącik, by ten stylowy dodatek ozdabiał nasze wnętrze. Co ważne, fotel nie musi, a wręcz nie powinien być w tym samym stylu i kolorze, co reszta wypoczynku. Komplety wypoczynkowe to przeżytek, dziś stawiamy na kolorowe, nowoczesne i zwariowane rozwiązania. Fotel może być rozwiązaniem zagadki, jak zbudować strefę komfortu w domu — bardzo tę strefę podkreślając. Niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem będzie zakup fotela w stylu uszak, który odnajduje się w każdym wnętrzu. Wariacją na jego temat jest Nowoczesny fotel Isandro. Jeżeli ktoś lubi jednak jasno określony styl, fotel Lino na złotych nogach to świetna propozycja do salonów glamour. Fotel Bayardo na metalowych nogach wpisuje się natomiast w styl industrialny lub jeżeli ktoś lubi, mocno eklektyczny, łącząc w sobie elementy stylu vintage.

Jak zbudować strefę komfortu w domu — grunt to odpowiednie oświetlenie

Nie każdy zdaje sobie sprawę z mocy oświetlenia w domu. Barwa światła odpowiada bowiem za nasz nastrój, a nawet za efektywność pracy. Do strefy komfortu, powinniśmy wybrać oświetlenie, posiadające żółtą, ciepłą barwę światła — daje poczucie spokoju, ukojena i wygody. Jeżeli posiadamy fotel, wybierzmy lampę stojącą. Na przykład uniwersalny model lampy stojącej TIV-LS-1. Nad kanapą najlepiej sprawdzi się lampa wisząca, skupiająca światło w centralnym punkcie. Jeżeli do strefy komfortu przynależy na przykład komoda, na niej możemy postawić lampę stołową, która będzie jednocześnie ciekawym elementem dekoracyjnym.