Porady

Jaki jest koszt budowy dachu?

To, jaki jest koszt budowy dachu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim rodzaje dachów możemy podzielić na dwuspadowe oraz wielospadowe. Podstawowy dach dwuspadowy jest znacznie tańszy w budowie od pozostałych. Jednak na koszt dachu wpływa również jego powierzchnia i rodzaj pokrycia jaki wybierzemy.

Ile kosztuje dach dwuspadowy?

Jeżeli chodzi o budowę dachu, najważniejsza jest zasada im prościej, tym taniej. Najtańsze w budowie są proste konstrukcje, z dachem dwuspadowym. Podane koszta są jedynie orientacyjne.

dach dwuspadowy. docieplanie poddaszy wełną
Dach dwuspadowy. artg

Zakładamy, że dach ma powierzchnię 150m2, jednak niezależnie od powierzchni i rodzaju wybranego dachu, najważniejszy jest zawsze zakup i budowa więźby. Jej koszt z drewna impregnowanego ciśnieniowo w tym przypadku to około 12 000zł. Następnie należy wybrać poszycie, najlepiej to stosunkowo niedrogie, jednak nowoczesne i dobrej jakości. Co ważne, montaż membrany z uwagi na prostą, dwuspadową konstrukcje dachu nie będzie trudny, więc zapłacimy mniej za robociznę. Za materiał razem z robocizną powinno wyjść około 1500zł. Najważniejszym elementem podczas budowy dachu jest jednak jego pokrycie, tutaj cena zależy od kilku elementów:

  • dachówki
  • gąsiorów
  • rynien i rur spustowych
  • pasa rynnowego
  • zakupu wiatrownic
    Wszystkie te elementy powinny kosztować nie więcej niż 10000zł. Zatem łączny koszt budowy dachu dwuspadowego powinien wynieść około 24000zł.

Ile kosztuje dach czterospadowy?

Dach czterospadowy ma inną, bardziej skomplikowaną budowę niż dach dwuspadowy co ma znaczący wpływ na cenę robocizny. Można założyć więc, że za wykonawstwo i materiały zapłacimy około 16000zł. Należy przygotować się również na wyższą kwotę jeżeli chodzi o poszycie dachu. Membranę układa się stosunkowo łatwo, niestety mamy tutaj do czynienia z dużymi stratami materiału. Łączny koszt zakupu membrany i robocizna to jakieś 2000zł. Największym wydatkiem jest jednak pokrycie główne dachu. Musimy kupić więcej dachówki, o około 30% oraz praktycznie dwa razy więcej pozostałych materiałów. Ten etap wraz z robocizną to 15000zł. Łączny koszt dachu czterospadowego to zatem około 33000 – 34000zł.

Dach dwuspadowy, czy czterospadowy?

Wybór rodzaju dachu, podobnie zresztą jak całej brył budynku jest sprawą bardzo indywidualną. Tak naprawdę do każdego projektu pasuje inny dach. Należy zawsze patrzeć na całość ponieważ dach jest to integralna część każdego domu i nie można nanosić zbyt dużych zmian w projekcie. Z pewnością dach dwuspadowy jest tańszy w budowie i bardziej funkcjonalny. Budując dach wielospadowy istnieje ryzyko powstania mostków cieplnych, a co za tym idzie większych kosztów ogrzewania domu.

Z pewnością jednak dach wielospadowy ma ciekawszy wygląd i bardziej pasuje do nowoczesnych konstrukcji, o dużym metrażu. Każdy z dachów ma więc swoje wady i zalety, wybór należy do inwestora. Jeżeli zależy nam na prostym, oszczędnym w budowie i eksploatacji domu lepszym wyborem będzie z pewnością prosty, a zarazem uroczy dach dwuspadowy, będący jednocześnie hitem ostatnich lat, za sprawą modnych domów w stylu nowoczesnej stodoły.

źródła: