Jakie okna do domu wybrać?
Mimo że okna to bardzo ważna kwestia podczas budowy domu, mało kto zdaje się zwracać na nie szczególną uwagę. To spory błąd, bo podobnie jak dach, okna zapewniają komfort termiczny, poza tym odpowiadają na wygląd całej nieruchomości. Zatem jakie okna do domu wybrać? Już na samym początku rozważań trzeba zaznaczyć, że za okna o dobrych parametrach i zadowalających właściwościach należy zapłacić nieco więcej, ale jest to w końcu zakup na długie lata.
Rodzaje okien
Okna wymieniamy przeważnie tylko wtedy, gdy ulegną poważnym zniszczeniom, a to zdarza się tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zastanawiając się, jakie okna do domu wybrać rozważamy przeważnie dwie opcje: okna drewniane i okna PCV, czyli plastikowe. Które z nich będą lepsze, czy da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie?
Okna drewniane
Okna drewniane do niedawna kojarzyły się z przestarzałymi konstrukcjami, z czasów PRL-u. Odchodząc w zapomnienie, okna drewniane ustępowały miejsca plastikowym ramom. Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej i okna drewniane przeżywają prawdziwy, renesans wracając do łask. Są również produktem luksusowym, można powiedzieć, że jest to klasa premium. Choć i to może się zmienić, bo różnica w cenie między oknami drewnianymi i plastikowymi wynosi już zaledwie 10 do 15% i maleje z roku na rok. Skupmy się jednak na tym, co tu i teraz, czyli na iście luksusowym i drogim produkcie, jakim są okna drewniane.
Jakie okna do domu? Czy wybrać akurat te i dlaczego?
Estetyka przede wszystkim przemawia za oknami drewnianymi. Wyglądają niezwykle elegancko i stylowo. Dodają do każdego wnętrza ciepła i przytulności oraz odrobiny luksusu. Niezależnie, czy nasz dom będzie tradycyjną konstrukcją z cegły, czy nowoczesnym, oszczędnym i minimalistycznym budynkiem, okna drewniane będą prezentowały się niesamowicie. Pasują do każdej elewacji, idealnie wpisując się również w nowoczesne trendy, które lubią połączenie z naturalnymi materiałami.
Współczynnik przenikania ciepła. Im mniejszy, tym lepsze parametry mają okna. Inwestując w okna drewniane, możemy poczynić spore oszczędności w przyszłości. To bardzo ważny aspekt, gwarantujący komfort termiczny wszystkich domowników. Współczynnik przenikania ciepła mówi nam, jaka ilość energii cieplnej jest w stanie uciec z naszego domu poprzez zamknięte okna. Warto zwrócić na niego szczególną uwagę.
Reklama:
Okna Lublin – producent okiennej stolarki aluminiowej na wymiar.
Odporność na uszkodzenia to kolejna zaleta okien drewnianych i aluminiowych. Małe uszkodzenia można usunąć nawet domowymi sposobami. Okna drewniane są również odporne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, a dobrze przygotowane drewno nie będzie się odkształcać, ani paczyć.
Zalety, zaletami jest jednak jedna wada, a może niedogodność. Za okna drewniane zapłacimy z pewnością więcej niż za plastikowe. Poza tym drewno wymaga regularnej konserwacji. Owszem, okna są odporne na różnego rodzaju czynniki, jednak jeżeli mają nam służyć przez wiele lat musimy o nie dbać. Wilgoć i promienie słoneczne mają w dłuższej perspektywie destrukcyjny wpływ na drewno. Jeżeli jeszcze nie wiecie, jakie okna do domu wybrać, przejdźmy do okien plastikowych.
Okna PCV
Okna PCV, czyli okna plastikowe to 70% stolarki okiennej w kraju. Są niezwykle popularne i najczęściej wybierane spośród wszystkich rodzajów okien. Zapewne za sprawą dobrego stosunku ceny do jakości. Okna plastikowe nie wymagają również konserwacji, a zatem dodatkowych kosztów. Wystarczy je raz na jakiś czas umyć. Są lekkie, trwałe i łatwe w montażu oraz niezwykle żywotne. 40 lat — na tyle ocenia się ich żywotność. PCV są również odporne na uszkodzenia, jedyny minus to ryzyko odkształceń spowodowanych promieniowaniem słonecznym. Dobrej jakości okna PCV za to nie żółkną. Ogromną zaletą jest szeroki wybór wzorów i kolorów, istnieją nawet okleiny przypominające drewno, jednak pamiętajmy, że do prawdziwego drewna im daleko. Okna plastikowe także pasują do większości elewacji i wnętrz, są niezwykle uniwersalne. Jedyny mankament jest taki, że dom zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz nie będzie wyglądał tak luksusowo i stylowo jak z oknami drewnianymi. To, jakie okna do domu wybrać zależy zatem w dużej mierze od zasobności portfela i estetyki, na jakiej nam zależy.
Okna dachowe
Okna dachowe to bardzo ważna kwestia podczas aranżacji poddasza użytkowego. Odpowiadają za odpowiednią ilość światła dziennego wpadającego do pomieszczenia oraz za komfort termiczny. W niektórych sytuacjach również za bezpieczeństwo, na przykład dzieci. Okno dachowe możemy podzielić ze względu na sposób ich osadzenia oraz otwierania.
Sposoby osadzenia okien:
- na wymianach — ten sposób osadzenia szerokiego okna połaciowego, czyli dachowego wymaga ingerencji w konstrukcje dachu. W poprzek krokwi, nad i pod otworem na okno wstawiane są tak zwane wymiany, czyli belki, które przenoszą obciążenia z przeciętej krokwi, na tę nienaruszoną.
- na krokwiach — najłatwiejszy sposób osadzenia okien dachowych. Powinny mieścić się między sąsiednimi krokwiami, a ich wielkość powinna być mniejsza o 4 do 5 cm niż rozstaw belek. Kupując okna powinno sie znać tę wielkość.
- na łatach — sposób stosowany, podczas gdy szerokość okna jest zdecydowanie mniejsza od szerokości między krokwiami. Do konstrukcji dachu przykręca się łaty, a do nich okna.
Ze względu na sposób otwierania, okna dachowe dzielimy na: - wysokoosiowe — na wyższą cenę wpływa zastosowanie specjalnych siłowników, wspomagających otwieranie skrzydła. Po ich otwarciu górna część skrzydła mieści się w grubości połaci dachowej, a oś obrotu jest w 3/4 wysokości ościeżnicy
- obrotowe — oś obrotu skrzydła ma wypadać na wysokości oczu człowieka, który otwiera okno i znajduje się w połowie wysokości ościeżnicy. Gdy okno jest otwarte, górna część odchyla się do wnętrza, pod połać dachową. To najpopularniejszy wybór oraz najtańsza i najwygodniejsza opcja. Znacznie ułatwia mycie.
- uchylne — w tego rodzaju oknach montowane są specjalne sprężyny bądź siłowniki, które uniemożliwiają ich przypadkowe zamknięcie. Oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy. Dużym minusem jest to, że trudno je umyć.
- uchylno — obrotowe — są to najbardziej skomplikowane i najdroższe okna. Mają dwie osie obrotu — w połowie ościeżnicy do obracania o 180 stopni oraz w górnej krawędzi do uchylania o kąt 35 -45 stopni.
To, jakie okna do domu wybrać, jeżeli chodzi o okna dachowe, warunkują osobiste upodobania oraz kąt nachylenia połaci dachowej. Do kąta nachylenia połaci dopasowujemy również wysokość okna. Im mniejszy, tym musi być wyższe.
Jakie okna do domu jednorodzinnego?
Jakie okna do domu jednorodzinnego wybrać? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, co kto lubi oraz od zasobności portfela. Te drewniane to z pewnością coś, co będzie nas wyróżniać i z daleka określać pewien status. Są drogie i luksusowe. Wymagają odpowiedniego podejścia i konserwacji, odwdzięcza się za to nienaganną prezencją. Okna plastikowe to popularny i niedrogi wybór. Przy czym nie muszą być wcale gorsze od okien drewnianych, jeżeli chodzi o parametry. Będą wyglądały standardowo, nie wyróżniając się niczym na tle sąsiadów. Wybór okien zależy zatem w dużej mierze wyłącznie od osobistych preferencji.