Budowa domuMateriały budowlane

Jakie są najlepsze materiały budowlane do pokrycia dachu w domu jednorodzinnym?

Klienci naszego składu budowlanego bardzo często zadają nam pytanie – Jakie są najlepsze materiały budowlane do pokrycia dachu w nowopowstającym domu jednorodzinnym? Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wpływ na nią ma kilka istotnych czynników.

Myśląc o wyborze pokrycia dachu dla naszego wymarzonego domku, który chcemy w przyszłości wybudować już na wstępie musimy pozbyć się wrażenia, że stworzone przez nas zestawienie będzie subiektywne. Wszystko przez to, że materiały budowlane dostępne na polskim rynku znacznie różnią się od siebie. Odróżnia je wygląd, wytrzymałość, ale również i cena. W takim przypadku, każdy inwestor decydujący się na budowę tworzy swój własny ranking.

Cena, czas, wytrzymałość – na co zwracamy uwagę kupując materiały budowlane

Decyzja dotycząca wyboru pokrycia dachowego zapada na etapie projektowania domu. Nie każdy dom wybrany z katalogu projektów można przykryć dowolnie wybranym przez nas materiałem, który nam się podoba. Często wymagania projektowe w pewien sposób wymuszają na nas użycie konkretnych materiałów. Do takiej sytuacji może się przyczynić zaprojektowana przez architekta konstrukcja dachu. Jeżeli w projekcie zostało przewidziane użycie blachodachówki, czy blachy prostej, to nie ma możliwości zastąpienia jej dachówką. Wszystko dlatego, że dachówka ceramiczna, czy cementowa jest znacznie cięższa od materiałów wykonanych z blachy i wymaga przygotowania bardziej wytrzymałej więźby dachowej. Trzeba również pamiętać, że nie każde pokrycie dachowe sprawdzi się na każdym domu również ze względów estetycznych.

Kredyt na dom budowa domu

Dla wielu ludzi odwiedzających nasz skład budowlany ogromne znaczenie przy wyborze pokrycia dachu ma również czas, a w zasadzie gwarancja udzielana przez producenta na jego materiały. Budując nowy wymarzony dom dla swojej rodziny chcemy, aby służył on nie tylko nam, ale również naszym dzieciom, a nawet wnukom. Dlatego zależy nam na trwałym materiale, który poradzi sobie z panującymi w Polsce warunkami pogodowymi. W tym przypadku zdecydowaną przewagę nad pozostałymi materiałami mają dachówka ceramiczna i dachówka cementowa. Producenci udzielają im gwarancji mieszczących się w przedziale od 60 do 80 lat w zależności od typu i marki. Dzięki temu inwestor otrzymuje sygnał, że pierwszy remont dachu może być potrzebny dopiero po upływie tego czasu.

serwis okien
fot.pixabay.com cc0

Trzeba, jednak pamiętać że czas to nie tylko długi okres gwarancji, to również szybkość realizacji zlecenia przez dekarzy. Doświadczona ekipa dekarska powinna poradzić sobie z każdym typem dachu, jednak otwarcie trzeba przyznać, że układanie blachodachówki, jest znacznie szybsze w porównaniu z układaniem gontu bitumicznego, czy dachówki. Bezpośredni wpływ na to ma wielkość używanego materiału. Wielkość panelu blachodachówki dochodzi do 1,4 na 40 centymetrów nie trudno więc obliczyć, że dwuspadowy dach z 4 oknami dachowymi i dwoma kominami zostanie ułożony przez dekarzy w ciągu jednego dnia, co pozwala inwestorowi zaoszczędzić na kosztach robocizny. Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja z gontem, czy dachówką. Ze względu na ich wymiary praca nie pójdzie tak szybko, a więc i koszt robocizny będzie zdecydowanie inny. Skoro jesteśmy przy kosztach zatrudnienia pracowników, to warto również wspomnieć o cenach materiałów budowlanych. W ofercie naszego składu budowlanego znajdują się wszystkie najpopularniejsze materiały do pokrycia dachów w naszym kraju.

Elewacja domu jednorodzinnego

Najpopularniejsze materiały do krycia dachów w Polsce:

  • gont bitumiczny,
  • dachówka ceramiczna,
  • dachówka cementowa,
  • blachodachówka,
  • blacha prosta,

Biorąc pod uwagę stosunek ceny do ilości metrów przykrytego dach tu najlepiej prezentuje się blachodachówka, której cena za arkusz waha się od 15 do 40 złotych. Przyszły inwestor taniej będzie musiał zapłacić za wracającą do łask blachę prostą, jednak w tym przypadku trzeba doliczyć wyższy koszt obróbek i przygotowania produktu. Teoretycznie najdroższym rozwiązaniem jest dachówka ceramiczna, której ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych za sztukę, jednak jej atutami są wytrzymałość i elegancja. Na koniec warto wspomnieć o goncie bitumicznym, przez wielu uważanych za imitację dachówki. Gont kładzie się szybko i łatwo, często przemawia za nim również cena, jednak trzeba pamiętać, że nie jest on tak trwały jak dachówka i nie wytrzyma na dachu przez 70, czy 80 lat.

budowa domu

Na koniec kilka słów, które często słyszą od nas nasi klienci. Najlepszym rozwiązaniem pośrednim, jeśli klient liczy się z kosztami jest blachodachówka, którą układa się szybko i pokrycie dachu łącznie z wybudowaniem więźby dachowej nie jest przesadnie drogie. Natomiast jeżeli klient ma większy budżet do wydania na wpienienie samego dachu, w takich przypadkach polecamy zakup i montaż dachówki ceramicznej, która jest trwała elegancka, co dodatkowo doda uroku naszemu domowi.