Materiały budowlane

Kiedy materiały budowlane są najtańsze?

Planując budowę domu skrupulatnie planujemy również związane z tym wydatki. Przy inwestycji sięgającej kilkuset tysięcy złotych każda złotówka ma znaczenie. Mówi się, że zakup materiałów budowlanych powinno planować się zgodnie z harmonogramem prac na budowie, czy nie będzie jednak lepiej jeżeli materiały kupimy wcześniej, by były pod ręką w każdej chwili i czy pozwoli nam to zaoszczędzić? Kiedy materiały budowlane są najtańsze?

Ceny materiałów budowlanych wahają się w zależności od sezonu. Wiosna to najgorętszy okres w budowlance w związku z tym to właśnie wtedy ceny za ich zakup będą najwyższe. Zima natomiast to okres, w którym składy budowlane chcą pozbyć się nadwyżek stanów magazynowych i kosztów z tym związanych zatem będzie to zdecydowanie dobry moment na uzyskanie korzystnych rabatów. Ponadto zima to martwy okres w branży budowlanej, mało kto ma odwagę, by w zimie wykonywać dalsze prace budowlane, gdy w każdej chwili może pojawić się mróz. Jest to zatem odpowiedni okres na przemyślenie czego potrzebujemy, ile i na ewentualny zakup.

To właśnie wtedy materiały budowlane będą najtańsze. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, gdzie przechować zakupiony zawczasu towar możemy rozważyć pozostawienie go u producenta, który często oferuje takie rozwiązanie. Zakupione materiały zostaną dostarczone na budowę w wyznaczonym przez nas terminie. Pozwoli to nie tylko na oszczędność gotówki, ponieważ w ziemie uzyskamy na pewno lepszą cenę niż wiosną, ale również na pozbycie się niepotrzebnego stresu bowiem wszystkie potrzebne do budowy materiały będą już pod ręką.

Czy są materiały, których lepiej nie kupować zimą?

Materiały budowlane to łatwy łup dla złodziei, dlatego lepiej pozostawić je u producenta i poczekać z dostarczeniem do rozpoczęcia budowy. Istnieją jednak wyjątki, są to materiały, które mogą ulec zniszczeniu będąc przechowywane w nieodpowiedni sposób. Należą do nich styropian, wełna oraz chemia budowlana czyli kleje w proszku, cement czy gips.

kiedy materiały budowlane są najtańsze?
fot. pixabay.com CC0

Kiedy kupować materiały budowlane?

Materiały potrzebne do budowy wymarzonego domu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Patrząc na taką kwotę każdy najmniejszy rabat ma znaczenie. Z pewnością nie można kupować materiałów w szczycie sezonu budowlanego. Z uwagi na fakt, że jest wtedy największe zapotrzebowanie na towar osiąga on najwyższą cenę. Jeżeli chcemy kupić materiały dobrej jakości, w atrakcyjnej cenie należy poczekać na zimę. Wtedy rozpoczynają się wszelkie akcje promocyjne, a składy budowlane chcą pozbyć się zalegającego po sezonie towaru. Zimą materiały budowlane są najtańsze.

źródła: