Porady

Klimatyzacja w domu

Klimatyzacja w domu nie tylko ochładza zbyt gorące powietrze, ale przede wszystkim usuwa z niego nadmiar wilgoci i utrzymuje odpowiedni mikroklimat. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla alergików. Jeszcze do niedawna klimatyzacja kojarzyła się z niedostępnym luksusem i można było ją spotkać tylko w lokalach usługowych bądź budynkach przemysłowych. Dziś koszt założenia klimatyzacji w domu wraz ze sprzętem jest równy cenie telewizora. Klimatyzacja w domu bądź mieszkaniu staje się standardem.

Ile kosztuje założenie klimatyzacji w domu?

To, ile kosztuje założenie klimatyzacji w domu jednorodzinnym, zależy od tego, na jaki rodzaj klimatyzatora się zdecydujemy oraz od stopnia skomplikowania montażu. Przeważnie koszt waha się od 3000zł do 4000zł, przedstawiamy poniżej szacunkowe ceny za poszczególne rodzaje klimatyzatorów:

  • klimatyzator ścienno — sufitowy, on/off to koszt od 1000zł w górę
  • nieco droższe, ale i nowocześniejsze urządzenia z technologią inwerterową można kupić już za 2000zł
  • rozwiązania podłogowe o mocy 5kW, to już koszt od 3500zł do nawet 7000zł
  • najdroższe są klimatyzatory kasetonowe, kosztują od 4000zł do 9000zł

Ile kosztuje założenie klimatyzacji w domu jednorodzinnym?

Jest to koszt, który waha się w przedziale od 600zł do 1000zł. Warto jednak skorzystać z usług profesjonalnego montera, by nie stracić gwarancji producenta i cieszyć się sprawną klimatyzacją w swoim domu.
Ile trwa założenie klimatyzacji w domu? Przeważnie czas założenia klimatyzacji w domu to od 4 do ponad 10 godzin. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania oraz odległości między dwiema częściami klimatyzatora.

klimatyzacja w domu pozwala utrzymać przyjemną temperaturę
Klimatyzacja w salonie, sprawi że nie będzie nam się chciało opuszczać domu w upał. fot. pixabay.com | CC-0

Ile kosztuje serwis klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja w domu oznacza nie tylko radość z czystego i chłodnego powietrza, ale również dbanie o kondycję urządzenia. O ile pierwsze przeglądy wykonujemy przeważnie na gwarancji, gdy minie sytuacja się nieco zmienia. To, ile kosztuje serwis klimatyzacji w domu, zależy od rodzaju klimatyzatora, jaki posiadamy i lokalizacji. Ceny podobnych usług wahają się w zależności od regionu. Zatem ile kosztuje przegląd klimatyzacji w domu? Przeważnie standardowy serwis klimatyzacji to koszt od 150zł do 250zł. Poza przeglądem często pojawia się również pytanie, ile kosztuje nabicie klimatyzacji w domu? Koszt nabicia klimatyzacji w domu to od 150zł do 500zł.

Ile zużywa prądu klimatyzacja w domu?

Wyjaśniamy, ile prądu pobiera klimatyzacja w domu. To bardzo ważne i warto zapoznać się z tymi informacjami jeszcze przed montażem klimatyzacji w domu. Pobór energii klimatyzatora podawany jest w jednostce kW i dla standardowego urządzenia o mocy 3,5kW powinno wynosić około 1,1 kW. Jak widać, można przyjąć, że pobór energii jest trzykrotnie mniejszy od mocy klimatyzatora. Z pełną mocą pracowały natomiast tylko stare urządzenia typu on/off. Nowoczesne klimatyzatory posiadają sprężarki inwerterowe, które ograniczają moc pracy. Takie urządzenia pobierają mniej niż 1kW. Optymalnie można przyjąć, że jeżeli klimatyzator działa przez 3 godziny dziennie, kosztuje nas to około 50zł miesięcznie.

Jak odgrzybić klimatyzację w domu?

Jak często odgrzybiać klimatyzację w domu oraz jak samemu odgrzybić klimatyzację w domu? Czy jest to w ogóle możliwe? Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji w domu to bardzo ważna sprawa. Brudny klimatyzator to niebezpieczeństwo zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Urządzenie podczas działania zbiera kurz, pyłki, grzyby i różnego rodzaju bakterie. Najważniejszy jest filtr znajdujący się w klimatyzatorze. Chcąc samodzielnie oczyścić klimatyzator, należy go wyłączyć, zdjąć obudowę i wyjąć delikatnie filtr. Należy umyć go pod bieżącą wodą, używając płynu do naczyń. Tak samo należy postąpić z tacą zbierającą skropliny. Koniecznie trzeba również odkurzyć ścierką te miejsca, które się da. Posiadając klimatyzator, należy również dbać o porządek w pomieszczeniu, bowiem zbiera on kurz znajdujący się głównie na podłodze.

Co w przypadku kiedy trzeba odgrzybić klimatyzację w domu?

Odgrzybianie klimatyzacji w domu jak często? Czynność należy wykonać przynajmniej raz w roku. To normalne, że gdy klimatyzator działa, narażony jest na powstawanie grzybni. Powoduje to nieprzyjemny zapach z wydobywający się z urządzenia, o fatalnych skutkach dla naszego zdrowia nie wspominając. Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Najprostszym sposobem jest pianowanie lub użycie specjalnego preparatu w aerozolu. Pryskamy nim wnętrze klimatyzatora. Następny sposób to ozonowanie jednak jest to dość drogie. Ozonowanie wykonują tylko profesjonalne firmy. Cena idzie w parze z jakością, ponieważ klimatyzator będzie perfekcyjnie odgrzybiony i wyczyszczony.

Jak używać klimatyzacji w domu?

Jeżeli decydujemy się na klimatyzacje, bardzo ważne jest, by wiedzieć, jak prawidłowo używać klimatyzacji w domu oraz jak działa klimatyzacja w domu. Najważniejszą zasadą jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury w domu i niewychładzanie powietrza zbyt mocno. Zasada prawidłowego korzystania z klimatyzacji mówi, że różnica temperatur między tą w domu a tą na zewnątrz nie powinna wynosić więcej niż 7 stopni. Następna kwestia mówiąca o tym, jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w domu to umiejscowienie urządzenia. Klimatyzator nie powinien znajdować się w miejscu, w którym stale przebywają domownicy. Na przykład łóżko, kanapa, czy biurko. Ważne jest również, aby wszystkie pomieszczenia były zamknięte, nie dopuszczając do innych ruchów powietrza.

tematy: klimatyzacja domowa, montaż klimatyzacji, klimatyzacja.