Porady

Ile kosztuje budowa domu?

Masz dość mieszkania w bloku? Coraz częściej zadajesz sobie pytanie ile kosztuje budowa domu? W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań, dzięki którym będziesz mógł sobie w końcu ostatecznie odpowiedzieć, czy budowa domu jest dla Ciebie.
Mieszkanie w bloku ma swoje plusy, ma również jednak całą listę minusów, która w ciągu kilku lat mieszkania może stać się męcząca. Nic więc dziwnego, że czasem zdarza Ci się pomyśleć o zmianie miejsca zamieszkania i budowie domu.

Działka, przystosowanie, dom

Myśląc o kosztach związanych z wybudowanie domu trzeba spojrzeć na zagadnienie znacznie szerzej. Pierwszym krokiem do realizacji marzeń jest kupno działki i jej przystosowanie do zamieszkania. W jego skład wchodzą m.in. podpięcie mediów, postawienie ogrodzenia, zasianie trawy, czy utwardzenie drogi. Oczywiście wyżej wymienione działania mogą odbywać się jednocześnie z budową domu, jednak trzeba pamiętać, aby koszty związane z działaniami dodatkowymi wziąć również pod uwagę.

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Koszty związane z wybudowaniem własnego domu to:

  • działka
  • przystosowanie działki
  • budowa domu

Właściwa budowa domu rozpoczyna się od formalności zatrudnieniu geodety, architekta i firmy, która będzie odpowiedzialna za realizację prac. Już ten pierwszy etap będzie kosztował kilkanaście tysięcy, a najdroższym elementem będzie projekt domu. Drugim etapem będzie wykopanie i wylanie fundamentów, a także wykonanie podpiwniczenia. Na tym etapie inwestor będzie się musiał zmierzyć z kupnem materiałów budowlanych potrzebnych do wybudowania domu. W dalszej kolejności wynajęta firma będzie stawiała ściany, wylewała podłogi.

Usługi kominiarskie
Komin. fot. pixabay.com CC0

Później będzie musiał zostać wzniesiony dach, a następnie będzie można przejść do czasochłonnych prac wykończeniowych. W końcowym etapie budowy trzeba będzie wykonać elewację, podjazd do garażu i wprowadzić ostatnie poprawki. Średniej wielkości dom z działką może kosztować o 300.000 złotych do nawet miliona złotych. Wszystko zależy lokalizacji, jakości użytych materiałów i szybkości z jaką chcemy zbudować nasz nowy dom – szybka realizacja wcale nie musi kosztować więcej, po prostu brygady odpowiadające za różne etapy pracy będą działać jednocześnie. W przypadku bardziej złożonych projektów – takich jak luksusowa willa, czy duży dom w posiadłości kwota ta może być znacznie wyższa.

Budowa domu to czasochłonny i trudny logistycznie proces, dlatego jeśli marzy nam się wyprowadzka z bloku i mamy na to środki to powinniśmy zlecić budowę specjalistom. Dzięki temu unikniemy stresu, a nasz dom będzie nam służył przez długie lata.