Remonty

Usługi remontowe – malowanie ścian

Remont mieszkania pozwoli nadać wnętrzom nowego, świeżego wyglądu. Malowanie i tapetowanie to najpopularniejsze z usług remontowych, są stosunkowo tanie, proste i szybkie. Porywając się na samodzielne wykonanie remontu powinniśmy wziąć pod uwagę ile czasu nam to zajmie i czy jesteśmy w stanie zrobić to perfekcyjnie. Późniejsze poprawki mogą pociągnąć za sobą spore koszty, a niekiedy nawet spowodować przymus kolejnego remontu. Może zatem lepiej powierzyć remont profesjonalistom.

Na rynku znajdziesz wiele firm remontowych, które mogą podjąć się prac w Twoim mieszkaniu. Bez większego trudu powinieneś znaleźć tą sprawdzoną, godną polecenia – warto w tym celu sprawdzać opinie w internecie lub zasięgnąć porady znajomych, którzy wykonywali wcześniej remont mieszkania z pomocą specjalistów w branży.

Malowanie ścian

Malowanie ścian to pierwsza z usług remontowych na drabinie trudności. Pomalowanie ścian pozwoli osiągnąć szybki efekt. Powierzchnie będą czyste, gładkie i nabiorą nowego wyrazu. Malowanie ścian możemy podzielić na dwa rodzaje: malowanie ścian, które są już pokryte farbą oraz malowanie nowych, czystych ścian.

remont mieszkania, tapetowanie i malowanie ścian
Gładzie gipsowe, to idealna powierzchnia ścian fot. pixabay.com | CC-0

Jak malować ściany, na których jest już farba?

Malowanie ścian to świetny pomysł jeżeli chcemy odnowić i odświeżyć wnętrza mieszkania bądź domu. Pierwszym aspektem nad którym należy się zastanowić jest kolor ścian. Czy nowa farba pokryje odpowiednio starą powierzchnię? Czy będzie przebijać? Jeżeli tak, powinniśmy najpierw zagruntować ścianę i pokryć ją białą farbą gruntową. Pokrycie ścian farbą gruntową da gwarancję, że dwie warstwy nowej farby wystarczą, by zakryć starą powierzchnię. Dodatkowo należy usunąć ze ścian wszystkie zabrudzenia, zatłuszczenia oraz uzupełnić ubytki.
Jeżeli chodzi o wybór farby najlepiej użyć farby matowej, rozprasza ona światło dzienne i nie uwidacznia niedoskonałości tak jak farba z połyskiem.

Jakich farb użyć i jak malować nowe ściany?

Nowe nie zawsze oznacza idealne i tą zasadą należy kierować się malując nowe ściany. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie ocenić stan ścian. W świetle dziennym, w ostrym i mniej intensywnym trzeba dokładnie przyjrzeć się ścianom. Czasami dopiero po nałożeniu białej farby podkładowej wychodzą niedoskonałości. Jeżeli zaś mamy idealnie gładkie ściany możemy pokusić się o nałożenie farby półmatowej, satynowej. Taki rodzaj farby daje efekt refleksów na ścianie uwidaczniając jej stan.

Tapetowanie to kolejna czynność zaraz po malowaniu jeżeli chodzi o poziom trudności. Wymaga nieco więcej dokładności i skrupulatności. Moda na tapetowanie zmienia się na przestrzeni lat. Kiedyś tapetowało się całe ściany, dziś jedynie ich fragmenty lub ściany, które mają być wyeksponowane. Podstawą przy tapetowaniu podobnie jak podczas malowania jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Wszystkie zabrudzenia, tłuszcz, kurz i pył muszą zostać usunięte. Stara, rozwarstwiająca się farba również. Oczywiście na ścianie nie może znajdować się farba błyszcząca ani sam grunt. Najlepiej żeby ściana była pokryta białą farbą podkładową. Da to gwarancję dobrej przyczepności oraz tego, że nie będzie widać łączeń między brytami.

remont mieszkania malowanie ścian

Jaka tapeta do jakiej powierzchni ścian?

Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo dużo rodzajów tapet. Ze względu na powierzchnię na jaką kładziemy tapetę możemy rozróżnić dwa rodzaje: grube, mięsiste i cienkie tapety. Jeżeli mamy do czynienia z powierzchnią, na której widocznie są drobne niedociągnięcia należy zastosować tapetę grubą, mięsistą, najlepiej wzorzystą, wtedy idealnie zakryje ewentualne wady. Cienka tapeta jest zalecana wyłącznie do ścian o idealnie gładkiej powierzchni, taka tapeta położona na ścianę posiadającą nawet najmniejsze uwypuklenia wielkości ziarenka piasku uwidoczni je.

źródła: r-bud.pl