Montaż paneli fotowoltaicznych — krok po kroku
Montaż paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie dla późniejszego działania całego systemu, a co najważniejsze – dla jego efektywności. Na inwestora czeka kilka decyzji: czy zamontować panele na dachu, gruncie, czy ścianie. Na samą wydajność instalacji wpływ ma kilka czynników: dobór właściwych elementów, miejsce montażu, dobór odpowiednich parametrów, czy właśnie odpowiedni montaż. Uwzględnienie wszystkich tych czynników przed montażem instalacji fotowoltaicznej pozwoli osiągnąć największą możliwą wydajność, a co za tym idzie – spore oszczędności.
Reklama
Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?
Zanim zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych, należy zastanowić się, gdzie je zamontować. Tak jak wspomnieliśmy, można zamontować je na dachu, na gruncie lub na ścianie. Instalacje fotowoltaiczne najczęściej jednak montowane są na dachach budynków. Najodpowiedniejszy kąt nachylenia dachu to 30-40 stopni. Instalację można zamontować także na dachu płaskim, używając stelaża podobnego do tego, którego używa się do montażu na gruncie. Kąt nachylenia dachu to jednak nie problem, gorzej sytuacja wygląda z ustawieniem dachu względem stron świata. Jeżeli panele mają być montowane od strony północnej – lepiej w ogóle tego nie robić. Uznaje się, że największą wydajność panele osiągają, gdy są zamontowane od strony południowej. Jedyny minus montażu paneli fotowoltaicznych na dachu, to trudność z czyszczeniem systemu – ale zawsze możemy zatrudnić profesjonalną firmę, która przy okazji zajmie się naszym dachem. Co ważne, sam montaż fotowoltaiki na dachu jest najtańszy, ponieważ nie trzeba używać dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Instalacja nie ingeruje również w przestrzeń dookoła domu.
Montaż paneli fotowoltaicznych możemy również wykonać na gruncie. Nie jest to popularne rozwiązanie, jednak jeżeli nie mamy możliwości montażu na dachu, jedyne. Fotowoltaika na gruncie daje większe możliwości idealnego dopasowania i ustawienia względem nasłonecznienia, ponieważ nie ma ograniczeń ze strony konstrukcji dachu. Łatwo można także dbać o czystość paneli. Takie rozwiązanie jest jednak nieco droższe, ponieważ wymaga wykorzystania specjalnego stelaża. Należy również wziąć pod uwagę, że instalacja w takim przypadku zajmie miejsce koło domu, które można wykorzystać w całkiem inny sposób.
Montaż paneli fotowoltaicznych – instalacja krok po kroku
Decydując się na montaż fotowoltaiki, korzystamy z usług profesjonalnych firm, które się tym zajmują. W większości przypadków najpierw przeprowadzany jest audyt fotowoltaiczny, czyli:
- Ustalenie zapotrzebowania na prąd i dobranie odpowiedniej mocy instalacji
- Ocena możliwości montażowych
- Weryfikacja stopnia zacienienia dachu lub gruntu
- Kompleksowe przygotowanie dokumentacji
Po audycie i dopięciu wszelkich formalności przychodzi czas na montaż instalacji, który wygląda następująco:
- Zamocowanie konstrukcji montażowej
- Odpowiednie przygotowanie trasy kablowej
- Ułożenie oraz połączenie paneli fotowoltaicznych
- Konfiguracja inwertera
- Wykonanie pomiarów elektrycznych
- Po montażu zostaje nam jedynie cieszyć się darmową energią, płynącą z gniazdek.