Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie — których roślin nie trzeba wykopywać na zimę i jak sobie radzą z niskimi temperaturami?

  1. Jak zimą radzą sobie kwiaty ogrodowe?
  2. Dlaczego kwiaty zrzucają liście i czy wszystkie rośliny muszą je zrzucać?
  3. Jakie kwiaty ogrodowe zimują w gruncie?

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie, dokładniej chodzi tu o byliny, bez których ciężko wyobrazić sobie jakikolwiek ogród. Wprawdzie uschną jesienią, ale wiosną znów wypuszczą pędy, zdobiąc dumnie nasz przydomowy kawałek zieleni. Wśród popularnych roślin zimujących w gruncie, możemy wymienić peonie, żurawkę, czy konwalię i astry. Jesienią ich liście zamierają, a zimuje jedynie część podziemna oraz zgrubiała nasada pędów, zwana potocznie karpą, z której wiosną wybijają się odrosty.

kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie

fot. pixabay.com | cc-0 | Przebiśnieg, nie jest niestety kwiatem ogrodowym. 

Jak zimą radzą sobie kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie?

Zima to niestety bardzo ciężki czas dla roślin, które mocno uwodnione, nawet pod ziemią mogą zamarzać. Lód sieje istne zniszczenie, niszcząc tkanki oraz delikatne struktury komórkowe. Żeby temu zapobiec, rośliny, które są przystosowane do zimowania w gruncie, przez całą jesień gromadzą w soku komórkowym cukry oraz specjalne białka, obniżające temperaturę zamarzania nawet do -40 stopni. Przechodzą również w proces zwany hartowaniem, czyli mocno się odwadniają, przestają rosnąć i ograniczają procesy życiowe, przechodząc w stan spoczynku.

Dlaczego kwiaty zrzucają liście i czy wszystkie rośliny muszą je zrzucać?

Zabezpieczenie liści przed mrozem jest bardzo trudne, w zasadzie niemożliwe. Mimo bardzo niskich temperatur, przez szparki znajdujące się w liściach, ucieka bardzo dużo wilgoci. Dodatkowo, przez to, że z zamarzniętej gleby korzenie nie mogą pobierać wody, powstaje tak zwana susza fizjologiczna, która w efekcie może powodować zasychanie roślin. To jednak nie koniec zagrożeń, które niesie ze sobą zima. Gdy nie zachodzi proces fotosyntezy, liście stają się niezwykle wrażliwe na słońce i szybko ulegają przypaleniu. To właśnie dlatego, kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie i te długo kwitnące i wysokie, muszą zrzucać liście. Rośliny, takie jak krzewy i drzewa chronią jedynie swoje pnie i gałęzie.

Byliny natomiast pozbywają się pędów, a w glebie pozostają jedynie korzenie, kłącza lub cebule. Niestety w konsekwencji, tracą wiele związków odżywczych, dlatego niektóre rośliny wybrały zgoła inną strategię zimowania.

kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie

fot. pixabay.com | cc-0 | kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie

 

 

 

Puchuchowate krzewniki i byliny, które płożą się w gruncie, zimują pod pokrywą białego puchu. Są one w stanie zachować wszystkie liście, a przynajmniej te najmłodsze, by wiosną szybko wznowić wzrost. Często zabezpieczają je specjalną warstwą wosku lub włosków przed utratą wilgoci i temperaturą. Niektóre wyższe rośliny zimno-zielone mogą przetrwać w zacisznych, zacienionych miejscach, na przykład pod koroną drzew. Nawet jeżeli ich liście zwiędną lub zwiną się w rurki, nie oznacza to nic szkodliwego, to również forma zabezpieczenia przed zimą. Gdy ustępują mrozy, liście znów stają się jędrne.

Jakie kwiaty ogrodowe zimują w gruncie?

tematy:

kiedy materiały budowlane są najtańsze?

fot. pixabay.com | CC-0 | Rośliny zimą.


Możliwość komentowania jest wyłączona.