Docieplenia

Piana PUR i jej zastosowanie w rolnictwie

Piana PUR ma niezwykle szerokie zastosowanie w rolnictwie. Wiemy już, że jest świetnym termoizolatorem, służącym do ocieplania stropów, dachów, czy poddaszy w budynkach mieszkalnych. Wiemy również, że znakomicie zatrzymuje wilgoć, zabezpieczając fundamenty i posadzki, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że piana PUR ma swoje zastosowanie również w rolnictwie i przemyśle. Budynki inwentarskie muszą spełniać szereg wymogów, w związku z tym odpowiednia izolacja jest niezwykle ważna.

Najważniejsze problemy budynków inwentarskich i magazynowych

Budynki magazynowe, czy inwentarskie muszą być budowane według szeregu zasad i przepisów, pozwalających na to, by przechowywać w nich żywność. Ze względu na swoją specyfikację i używane podczas budowy materiały, wymagają odpowiedniego uszczelnienia i izolacji, by uchronić żywność przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

W budynkach, których dach wykonany jest z metalu, często występuje problem wahania się poziomu wilgoci oraz skraplania się pary wodnej. Ma to bardzo zły wpływ na zwierzęta przebywające w budynku lub żywność, która jest w nim przechowywana. Jeżeli budynek nie jest w żaden sposób ocieplony, zimą może przemarzać, natomiast latem zbyt mocno się nagrzewać. Takie warunki powodują, że żywność momentalnie gnije. To jednak nie jest jedyne zagrożenie. Brak odpowiedniej izolacji jest również zaproszeniem dla różnego rodzaju gryzoni, które mogą spowodować znaczne szkody, a pojawiająca się wilgoć może z kolei doprowadzić do powstania pleśni i grzybów. Izolacja, która uchroni budynek przed wszystkimi wyżej wymienionymi problemami jest jak widać niezwykle ważna.

Jakie są zalety stosowania piany PUR w rolnictwie?

Piana PUR w rolnictwie stosowana jest już od lat 90.. Jej właściwości i sposób natrysku idealnie sprawdzają się podczas izolacji budynków magazynowych i inwentarskich. Dzięki temu, że poliuretan mocno przyczepia się do powierzchni, tworząc szczelną i mocną ochronę, dodatkowo wzmacnia całą konstrukcję. Co ważne, wysoka odporność mechaniczna pianek PUR umożliwia komfortowe czyszczenie powierzchni, za pomocą myjek wysokociśnieniowych. Izolacja poliuretanem jest całkowicie nienasiąkliwa, chroniąc budynek przed powstawaniem pleśni i grzybów, co ma szczególne znaczenie w branży rolniczej. To jednak wciąż nie wszystkie zalety izolacji pianką PUR w rolnictwie. Poliuretan stanowi skuteczną ochronę przed ucieczką ciepła oraz utrzymuje optymalną temperaturę niezależnie od pory roku, dodatkowo wpływa również na gazoszczelność całej izolacji. Wszystkie wymienione cechy pianki PUR wpływają na to, że w budynkach inwentarskich utrzymuje się odpowiedni mikroklimat, zwierzęta nie chorują, a hodowla staje się bardziej dochodowa.