Porady

Proces budowy domu – fundamenty

Proces budowy domu – fundamenty

Zdecydowaliście się na budowę własnego domu. Uzyskaliście wszystkie niezbędne pozwolenia, kupiliście projekt, teraz musicie jeszcze zaopatrzyć się w materiały budowlane i możecie rozpoczynać. Pierwszym etapem budowy domu są fundamenty.

Etapy budowy domu – fundamenty

Po naniesieniu na grunt wymiarów mającego powstać domu rozpoczynamy pracę. Kopanie fundamentów możemy zlecić, albo zając się nim sami wszystko zależy od zasobności naszego portfela i złożoności naszego projektu. Jeżeli nasz dom ma być podpiwniczony, wtedy może się okazać, że konieczne będzie wynajęcie koparki. Takie rozwiązanie wydaje się być droższe, za to będzie o wiele bardziej wydajne.

budowa domów pod klucz Lublin
foto: pixabay.com

Wynajęta koparka szybko i sprawnie poradzi sobie z wykopaniem fundamentów. Kolejnym krokiem będzie wznoszenie fundamentów, które z reguły wykonuje się przy użyciu kilku technik. Jeżeli posiadamy już niezbędne materiały budowlane to najpierw będziemy musieli wykonać szalunki, dzięki którym przy użyciu betonu wylejemy zewnętrzne ściany i podłogi w piwnicy. W dalszej kolejności przy użyciu kostki, lub bloczków wznosimy ścianki działowe, a następnie schody umożliwiające wyjście do poziomu 0.

Oczywiście jeżeli mamy pieniądze, możemy pozwolić sobie na szybsze rozwiązanie i przy pomocy zatrudnionych dekarzy wznieść szalunki ścian działowych, które następnie wylejemy betonem. Takie rozwiązanie będzie zdecydowanie szybsze, ale i droższe. Kończąc budowę fundamentów musimy również pamiętać o izolacji, która powinna być zrobiona na całej wysokości ściany, która finalnie będzie znajdować się pod poziomem ziemi.

Elewacje Lublin – szukasz dobrej elewacji? Sprawdź ofertę