Ile trwa budowa domu?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, do którego zrealizowania potrzebne będą spore nakłady gotówki i czas. W takim razie czy można konkretnie odpowiedzieć na pytanie – Ile trwa budowa domu?

Niestety nikt nie jest wstanie podać konkretnego czasu w jakim zostanie ukończona budowa domu – ponieważ składa się na to bardzo wiele zmiennych, które trzeba brać pod uwagę. Pierwszą zmienną, na którą inwestor ma wpływ jest ekipa budowlana, od której bardzo wiele zależy. Rzetelne podejście i konsekwencja w działaniu firmy budowlanej sprawiają, że praca regularnie będzie przesuwać się do przodu. Kolejną zmienną, na którą inwestor ma wpływ są materiały budowlane. Niemal na każdej budowie dochodzi do sytuacji, w której prędzej czy później czegoś zabraknie. Nieważne czy będzie to worek kleju do elewacji, czy pudełko gwoździ trzeba pojechać i je kupić, albo ewentualnie zamówić. A to może powodować opóźnienie. Im mniej takich opóźnień i przestoi, tym budowa domu zostanie ukończona szybciej.

Ile trwa budowa domu
Ile trwa budowa domu jednorodzinnego w Polsce? foto: pixabay.com

Istotnym czynnikiem przy budowie domów jednorodzinnych jest pogoda. Wiosna, lato i jesień to teoretycznie najlepszy okres dla branży budowlanej, jednak nie zawsze pogoda umożliwia wykonywanie kolejnych prac na budowie. Obfite opady deszczu, czy zdarzający się w lecie silny wiatr, często zmuszają nawet doświadczone brygady budowlane do chwilowego przerwania prac i termin znów ulega wydłużeniu. W tym miejscu warto również wspomnieć, o wypadkach losowych, które często mają wpływ na czas trwania budowy domu. Zepsuta betoniarka, czy zagęszczarka mogą opóźnić pracę i sprawić, że inwestor będzie musiał pogodzić się z kilku dniowym opóźnieniem.

Skoro wymieniliśmy sobie wszystkie zmienne to teraz spróbujmy trochę po teoretyzować. Zakładając, że mamy do wybudowania parterowy dom, którego wielkość nie przekracza 150 m2, załatwione wszystkie pozwolenia i wystarczającą ilość pieniędzy na koncie. Do tego zgraną i rzetelnie pracującą ekipę budowlaną to może się okazać, że uda nam się wybudować cały dom w ciągu jednego sezonu – od prac ziemnych aż po wykończenia. Jednak to tylko teoria. W praktyce niewielkie opóźnienia nakładają się na siebie i czas budowy domu się wydłuża. Mimo szybkiego rozwoju branży budowlanej i ciągłego rozwoju technologii żaden inżynier, ani budowlaniec nie jest w stanie przewidzieć na 100% ile trwa budowa domu, ale dobre przygotowanie i odrobina szczęścia powinna nam pozwolić skrócić ten czas do dwóch sezonów.

Back To Top